Μυθικός Σβίλαρ, έγινε ήρωας της Ρόμα στα πέναλτι και την έστειλε στους «16» του Europa League!

-

23/02/2024, 00:53

Έτοιμη για μεγάλα πράγματα η ψυχωμένη Ρόμα που είχε ήρωα τον Μίλε Σβίλαρ!

Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν με 4-2 της Φέγενορντ στα πέναλτι μετά το 1-1 σε 120′ αγώνα (1-1 και το σκορ του πρώτου αγώνα) και προκρίθηκαν στους «16» του Europa League, σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για… καρδιακούς, που οδηγήθηκε στη ψυχοφθόρο διαδικασία, με τον 24χρονο Σέρβο τερματοφύλακα να πιάνει δύο εκτελέσεις και στέλνει στον έβδομο ουρανό όσους βρέθηκαν στο «Ολίμπικο».

Οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 5’ «πάγωσαν» το Ολίμπικο με το γκολ του Χιμένες, το οποίο εξετάστηκε από το VAR για χέρι, αλλά δεν υπήρχε κάτι αντικανονικό και μέτρησε κανονικά.

Η Ρόμα ανέβασε την έντασή της στη συνέχεια, βρισκόταν με σχετική ευκολία στην περιοχή των φιλοξενούμενων και έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία στο 15’ με υπέροχο γκολ του Λορέντσο Πελεγκρίνι για το 1-1.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν ρίσκα που θα τους έφεραν σε επικίνδυνη θέση. Έτσι, το 1-1 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση, εκεί όπου η Φέγενορντ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά.

Στο 113′ ο Μίντεχ έκανε το σουτ, αλλά ο Σβίλαρ προχώρησε σε μεγάλη απόκρουση και έδιωξε, με τους Ολλανδούς, όμως, στη συνέχεια να κουράζονται, δίνοντας μέτρα στη Ρόμα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 120′ όταν ο Λουκάκου σούταρε από διαγώνια θέση, με τον Βελενρόιτερ να αποκρούει και να στέλνει το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Τίμον Βελενρόιτερ νίκησε τον Λουκάκου στη δεύτερη εκτέλεση της Ρόμα, όμως, ο συγκλονιστικός Σβίλαρ είπε «όχι» στους Ντάβιντ Χάντσκο και Αλιρεζά Τζαχανμπάχς και με τον Ζαλένσκι να εκτελεί εύστοχα το τελευταίο πέναλτι, η Ρόμα πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!