Η απόλυτη στατιστική στο «καυτό» 20λεπτο του… killer Ελ Κααμπί!

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ σε… υγιεινό περίπατο, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 στην Τούμπα και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους πέντε βαθμούς.

Η συμβολή του Ντάνιελ Ποντένσε ήταν τεράστια, με τον Πορτογάλο να έχει συμμετοχή και στα τέσσερα γκολ (1 γκολ, 1 ασίστ και συμμετοχή στα άλλα δύο), ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο Σαντιάγκο Έσε με μόλις μία λανθασμένη πάσα στα 90 και κάτι λεπτά του παιχνιδιού.

Παρόλα αυτά, καθοριστική ήταν και η είσοδος-παρουσία του Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο χορτάρι της Τούμπας. Ο Μαροκινός στράικερ έχει 3 γκολ σε 2 αναμετρήσεις με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του Ολυμπιακού, δείχνοντας πως βρίσκει ξανά τον χαμένο του εαυτό. Διότι αποδεδειγμένα, βάσει και των αριθμών στην καριέρα του, είναι ένα στράικερ που έχει έμφαση στο γκολ, ιδιαίτερα με εκτελέσεις μέσα από το «κουτί». Όπως ακριβώς συνέβη και χθες στην συμπρωτεύουσα.

Ο Ελ Κααμπί πέρασε στο ματς στο 76ο λεπτό στη θέση του Φραν Ναβάρο που είχε «σκάσει» από το αδιάκοπο πρέσινγκ και μαζί με τις καθυστερήσεις έκλεισε ένα 20λεπτο στον αγωνιστικό χώρο. Και πρόλαβε σε αυτό το μικρό διάστημα που αγωνίστηκε, να κάνει κάτι παραπάνω από αισθητή την παρουσία του και η στατιστική του να γράψει αναμφίβολα εντυπωσιακά νούμερα.

Αρχικά, ο Μαροκινός επιθετικός είχε 9 επαφές-ενέργειες με την μπάλα. Σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός δεν είχε σε μεγάλο ποσοστό την κατοχή, αφού έδινε χώρο και μπάλα στον ΠΑΟΚ για να ψαχτεί στην κόντρα-επίθεση, όπως και έγινε.

Ο Ελ Κααμπί σκόραρε στο 83ο λεπτό με τρομερό τελείωμα στην κίνηση μετά την ασίστ του Ποντένσε για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους «ερυθρόλευκους», ενώ στο 90’ πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Κοτάρσκι στο τετ-α-τετ με τον Πορτογάλο εξτρέμ για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το 4-1. Και το

heatmap

παρακάτω, δείχνει τα σημεία από τα οποία εκτέλεσε ο έμπειρος φορ, αλλά και την κατάληξη της μπάλας στην εστία.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Η απόλυτη στατιστική στο «καυτό» 20λεπτο του… killer Ελ Κααμπί!

Τα 2 γκολ του Ελ Κααμπί ήρθαν σε ισάριθμες τελικές, κάτι που σημαίνει πως είχε ποσοστό επιτυχίας 100%. Ό,τι έπιανε… γινόταν χρυσός που λέμε και μάλλον ταιριάζει γάντι η παραπάνω φράση.

Την ίδια ώρα, ο φορ του Ολυμπιακού ήταν αλάνθαστος και στις λιγοστές πάσες που έκανε, αφού μέτρησε 4/4 στα λεπτά που αγωνίστηκε. Με μία εξ αυτών να έρχεται στο 3-1, βρίσκοντας τον Μασούρα στον άξονα, ο οποίος απέφυγε τον Σβαμπ με περίσσια άνεση, άνοιξε στον Ποντένσε και αυτός είδε την τρομερή 50άρα κάθετη κίνηση του Ελ Κααμπί στην περιοχή.

Ο Ελ Κααμπί έκανε επίσης ένα τάκλιν, δείγμα του ότι συμμετείχε και αυτός στο τακτικό κομμάτι και την ανασταλτική λειτουργία των Πειραιωτών, ενώ είχε 1/1 μονομαχία εδάφους. Για φινάλε, το μοναδικό λάθος του ήταν η μία χαμένη κατοχή που μέτρησε σε ένα γεμάτο από στατιστικής άποψης 20λεπτο στο χορτάρι της Τούμπας.

*τα σημεία που πάτησε ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στον αγωνιστικό χώρο στο διάστημα που αγωνίστηκε

Ακολουθήστε - στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.