Ο ασταμάτητος Λουκάκου έσωσε τη Ρόμα, μισή πρόκριση για Σπόρτινγκ στο Europa League

-

Ο Ρόμελου Λουκάκου έδωσε στη Ρόμα την ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Φέγενορντ στο Ρότερνταμ για το πρώτο παιχνίδι των playoffs για τη φάση των 16 του Europa League. Η Σπόρτινγκ επικράτησε 3-1 στην Ελβετία της Γιουνγκ Μπόις.

Η Ρόμα έφυγε με ψηλά το κεφάλι από τη Φέγενορντ χάρη στο γκολ του ασταμάτητου Ρόμελου Λουκάκου, που ισοφάρισε σε 1-1 στο “Ντε Κάιπ” για το πρώτο παιχνιδι των δύο ομάδων στα playoffs για τη φάση των 16 του Europa League.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να έχουν λίγες καλές στιγμές, αλλά αρκετή ουσία. Οι “τζιαλορόσι” πλησίασαν πρώτοι στο γκολ με ένα δοκάρι και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους ο Ιγκόρ Παϊσάο έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ολλανδούς (για τους οποίους στον πάγκο ήταν ο Κώστας Λάμπρου). Η απάντηση των Ιταλών ήρθε στο 2ο μέρος, όταν ο Λουκάκου με κεφαλιά έγραψε το τελικό σκορ κι έφτασε στην 3η θέση του πίνακα των σκόρερ της διοργάνωσης τον Αρίτς Αντούριθ με 26 τέρματα (17 στα τελευταία 18 παιχνίδια του).

Το επεισοδιακό παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης μεταξύ Γαλατασαράι και Σπάρτα έκρινε το μεγαλύτερο αστέρι του γηπέδου, ο Μάουρο Ικάρντι, ο οποίος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Ο αγώνας είχε πολλές φάσεις, με τον Κερέμ Ντεμιρμπάι να ανοίγει το σκορ στο 19′ και στη συνέχεια τη δράση να μεταφέρεται στο 2ο μέρος.

Ο Άνχελο Πρεσιάδο ισοφάρισε στο 47′ και παρότι οι Τσέχοι πίεζαν, ο Ντρις Μέρτενς σκόραρε στο 60′. Στην επόμενη φάση ο Βίκτορ Νέλσον αποβλήθηκε για τους Τούρκους και τρία λεπτά αργότερα ο Γιαν Κούχτα ισοφάρισε για τη Σπάρτα. Ο αγώνας είχε δρόμο ακόμα όμως και δη όταν αποβλήθηκε κι ο Ματέι Ρίνες των φιλοξενουμένων στο 80′. Τη λύση για τους Τούρκους έδωσε ο Ικάρντι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και μαζί ένα ισχνό προβάδισμα πρόκρισης.

Η Σπόρτινγκ ήταν η μεγάλη κερδισμένη της μάχης στην Ελβετία κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις αφού έφυγε με νίκη 3-1. Ο Ορέλ Αμεντά έβαλε μπροστά τους Πορτογάλους με αυτογκόλ στο 31′ κι ενώ προσπαθούσαν να συνηθίσουν τον τεχνητό χλοοτάπητα. Όταν τα κατάφεραν, πήραν φόρα και δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον Βίκτορ Τζιέκερες με πέναλτι να κάνει το 2-0 στο 41′. Στο επόμενο λεπτό μείωσε ο Φίλιπ Ούγκρινιτς, όμως τα “λιοντάρια” ήταν καλύτερα, δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες και βρήκαν τρίτο γκολ με τον Γκονσάλο Ινάσιο στο 48′.

Η Μαρσέιγ έκανε τα εύκολα δύσκολα και έφυγε με την ισοπαλία 2-2 από το Αμβούργο που χρησιμοποίησε ως έδρα η Σαχτάρ. Οι Μασσαλοί δυσκολεύτηκαν να βρουν χώρους, όμως όταν το κατάφεραν στο 64′, άνοιξαν το σκορ με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός σκόραρε για 30ή φορά στη διοργάνωση κι έπιασε τον Ρανταμέλ Φαλκάο στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, από το 2009-2010 και την αναμόρφωση του τουρνουά.

Ένα λάθος στην άμυνα στην επόμενη φάση όμως έδωσε τη δυνατότητα στον Μίκολα Ματβιγένκο να ισοφαρίσει σε 1-1 και να αναπτερώσει τις ελπίδες των Ουκρανών, μέχρι να τις μειώσει ξανά ο Ιλιμάν Εντιάιγ στις καθυστερήσεις. Ούτε τώρα η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, αφού στο 90+3′ ο Εζουινάλντο ισοφάρισε σε 2-2.

Τα αποτελέσματα των playoffs για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Φέγενορντ – Ρόμα 1-1 (45+1′ Παϊσάο / 67′ Λουκάκου)
  • Γιουνγκ Μπόις – Σπόρτινγκ 1-3 (42′ Ούγκρινιτς / 31′ αυτ. Αμεντά, 41′ πέν. Τζιέκερες, 48′ Ινάσιο)
  • Γαλατασαράι – Σπάρτα 3-2 (19′ Ντεμιρμπάι, 60′ Μέρτενς, 90+1′ Ικάρντι / 47′ Πρεσιάδο, 65′ Κούχτα)
  • Σαχτάρ – Μαρσέιγ 2-2 (68′ Ματβιγένκο, 90+2′ Εζουινάλντο / 64′ Ομπαμεγιάνγκ, 90+1′ Εντιάιγ)
  • 15/02 22:00 Μίλαν – Ρεν
  • 15/02 22:00 Λανς – Φράιμπουργκ
  • 15/02 22:00 Μπενφίκα – Τουλούζ
  • 15/02 22:00 Μπράγκα – Γκαράμπαγ