Η Μίλαν διέλυσε τη Ρεν στο Europa League, με Ντι Μαρία η Μπενφίκα

-

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-0 της Ρεν στην Ιταλία και έβαλε βάσεις πρόκρισης από τα playoffs για τη φάση των 16 του Europa League. Η Γκαράμπαγ διέλυσε την Μπράγκα μέσα στην Πορτογαλία με 4-2.

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-0 της Ρεν στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα playoffs για τη φάση των 16 του Europa League και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Οι “ροσονέρι” ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προειδοποίησαν με δοκάρι του Ραφαέλ Λεάο και στο 32′ ο Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στο 2ο μέρος, με τον Λόφτους-Τσικ και τον Λεάο και κλείδωσαν τη νίκη, χαμηλώνοντας το τέμπο στη συνέχεια, χωρίς να δεχθούν γκολ.

Η Γκαράμπαγ έκανε πάρτι στην Πορτογαλία και με το 4-2 επί της Μπράγκα μπορεί να πανηγυρίζει από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Αζέροι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μάρκο Γιάνκοβιτς και παρά την ισοφάριση του Σιμόν Μπανζά πριν από το τέλος του 1ου μέρους, δεν πτοήθηκαν. Στο 2ο μέρος συνέχισαν να χτυπούν με αντεπιθέσεις και ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Αμπντελά Ζουμπίρ στο 56′. Δεκατρία λεπτά αργότερα είχε πετύχει άλλα δύο γκολ με τους Ζουνίνιο και Ζουμπίρ, εξασφαλίζοντας μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ευρωπαϊκή ιστορία της. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Ζοάο Μουτίνιο.

Στο κατάμεστο “Φελίξ Μπολάρ”, Λανς και Φράιμπουργκ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς με το 0-0 που ήταν πιο χορταστικό από όσο φαίνεται. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές τελικές και ειδικά οι Γερμανοί πολλές ευκαιρίες, δοκάρι και ένα βέβαιο γκολ που έσωσε με απίθανο τάκλιν πάνω στη γραμμή ο Κέβιν Ντάνσο. Οι “λανσουά” έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τη σειρά τους μία φορά, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR κι έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Η βούλα του πέναλτι αποδείχθηκε σωτήρια για την Μπενφίκα, η οποία πήρε τη νίκη 2-1 επί της Τουλούζ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και μαζί ένα ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση. Οι Πορτογάλοι ήταν ανώτεροι, σφυροκοπούσαν τους Γάλλους που περιορίστηκαν στην άμυνά τους, αλλά ήταν τραγικά άστοχοι στις προσπάθειές τους.

Αυτό διορθώθηκε κάπως με το πέναλτι που κέρδισαν στο 68′ κι εκτέλεσε ο Άνχελ ντι Μαρία, ανοίγοντας το σκορ. Μια ολιγωρία στην άμυνα όμως έδωσε τη δυνατότητα στον Μίκελ Ντέσλερ να ισοφαρίσει για τους Γάλλους και να αυξήσει ξανά την αγωνία στις κερκίδες του “Λουζ”. Στις καθυστερήσεις, ένα νέο πέναλτι για τους “αετούς” έδωσε την ευκαιρία στον Ντι Μαρία να δείξει την ψυχραιμία του και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα των playoffs για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Φέγενορντ – Ρόμα 1-1 (45+1′ Παϊσάο / 67′ Λουκάκου)
  • Γιουνγκ Μπόις – Σπόρτινγκ 1-3 (42′ Ούγκρινιτς / 31′ αυτ. Αμεντά, 41′ πέν. Τζιέκερες, 48′ Ινάσιο)
  • Γαλατασαράι – Σπάρτα 3-2 (19′ Ντεμιρμπάι, 60′ Μέρτενς, 90+1′ Ικάρντι / 47′ Πρεσιάδο, 65′ Κούχτα)
  • Σαχτάρ – Μαρσέιγ 2-2 (68′ Ματβιγένκο, 90+2′ Εζουινάλντο / 64′ Ομπαμεγιάνγκ, 90+1′ Εντιάιγ)
  • Μίλαν – Ρεν 3-0 (32′, 47′ Λόφτους-Τσικ, 53′ Λεάο)
  • Λανς – Φράιμπουργκ 0-0
  • Μπενφίκα – Τουλούζ 2-1 (68′ πέν., 90+8′ πέν. Ντι Μαρία / 75′ Ντέσλερ)
  • Μπράγκα – Γκαράμπαγ 2-4 (44′ Μπανζά, 90+1′ πέν. Μουτίνιο / 21′ πέν. Γιάνκοβιτς, 56′, 69′ Ζουμπίρ, 65′ Ζουνίνιο)