Ξεμακραίνει ο Λεβαδειακός | Σκόνταψε στο Βόλο η ΑΕΛ

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πήρε ένα κρίσιμο τρίποντο στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ του βορείου ομίλου, ενώ ταυτόχρονα είδε τους διώκτες της να χάνουν βαθμούς.

Στο γήπεδο του Μακεδονικού, ο Λεβαδειακός έθεσε από πολύ νωρίς τις βάσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Τσάπρας σκόραρε στο 5ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα στους Βοιωτούς. Οι “νεροβέρντι” όμως έφεραν το ματς στα ίσα στο 46′ με τον Σιμόνι. Οι παίκτες του Οφρυδόπουλου δεν πτοήθηκαν και με ένα γκολ του Ρόμο (58′) προηγήθηκαν εκ νέου. Έξι λεπτά αργότερα, ο Κουάντρα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η πιο… δύσκολη αποστολή άνηκε στην ΑΕΛ, που αντιμετώπισε τη Νίκη Βόλου στο “Πανθεσσαλικό Στάδιο“. Οι “βυσσινί” άνοιξαν το σκορ με τον Πεντρόσο στο 18′, όμως δεν άργησε να έρθει η απάντηση. Συγκεκριμένα, δέκα λεπτά αργότερα ο Γαβριηλίδης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια οι παίκτες του Δερμιτζάκη προσπάθησαν να βρουν ξανά δίχτυα, όμως εν τέλει δεν τα κατάφεραν και το 1-1 διατηρήθηκε έως το φινάλε.