Τεσσάρα η Μονακό στην Κλερμόν, όνειρα… Ευρώπης η Ρεν

Η Μονακό επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Κλερμόν και η Ρεν πήρε τρίποντο… Ευρώπης καθώς νίκησε με 3-2 τη Μετς και πλησίασε κι άλλο στις ευρωπαϊκές θέσεις του γαλλικού πρωταθλήματος.

• Πλησιάζει στην Ευρώπη η Ρεν
  • Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Η Μονακό έστησε… πάρτι στο Πριγκιπάτο, καθώς διέλυσε με 4-1 την Κλερμόν και παρέμεινε στη 2η θέση της Ligue 1 φτάνοντας τους 61 βαθμούς.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν για την ομάδα του Άντολφ Χίτερ οι Μιναμίνο (16′), Εμπολό (37′) και ο Μπεν Γεντέρ με ντοπιέτα (57′, 87′) ολοκλήρωσε το καρέ τερμάτων για τους Μονεγάσκους. Από πλευράς φιλοξενούμενων, σκόραρε ο Τσαμ Σαράτσεβιτς στο 34ο λεπτό του ματς.

Πλησιάζει στην Ευρώπη η Ρεν

Η Ρεν επικράτησε εκτός έδρας της Μετς με 3-2 και κάνει πλέον… όνειρα Ευρώπης καθώς μείωσε τη διαφορά της στους τέσσερις βαθμούς από την 6η θέση της Ligue 1.

Η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν με τα τέρματα των Γκουιρί (23′), Μπουριγκό από το σημείο του πέναλτι (73′) και του Καλιμουεντό στις καθυστερήσεις του αγώνα έφυγε με το τρίποντο από το Μετς. Τα δύο γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μικαουτάτζε (17′) και Ντιαλό στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.