Λεβερκούζεν – Ρόμα 2-2: Γλίτωσε ξανά στο 90+7′ και προκρίθηκε στον τελικό του Europa League

EUROPA LEAGUE

-

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρόμα για τη φάση των ημιτελικών του Europa League 2023-2024 στην
Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρόμα για τη φάση των ημιτελικών του Europa League 2023-2024 στην “Μπαϊαρένα”, Λεβερκούζεν | Πέμπτη 9 Μαΐου 2024 © 2024/MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν απέφυγε την πρώτη ήττα της σεζόν ξανά στο 90+7′ και το 2-2 με τη Ρόμα της έδωσε την πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Η πρώτη ήττα της Λεβερκούζεν στη σεζόν δεν καταγράφηκε έπειτα από 48 αγώνες, αφού η πρωταθλήτρια Γερμανίας ισοφάρισε άλλο ένα παιχνίδι στο αγαπημένο λεπτό της, το 7ο των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έπαιξε με τη φωτιά κόντρα στη Ρόμα, βρέθηκε δύο γκολ πίσω, όμως ένα αυτογκόλ του Τζιανλούκα Μαντσίνι και το γκολ του Γιόσιπ Στάνισιτς στο τέλος της έδωσε την πρόκριση στον τελικό του Europa League μετά το 2-2 στην “Μπαϊαρένα”.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Μαρσέιγ – Αταλάντα 1-1 (20′ Μπεμπά / 11′ Σκαμάκα)
  • Ρόμα – Λεβερκούζεν 0-2 (28′ Βιρτς, 73′ Άντριχ)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Αταλάντα – Μαρσέιγ 3-0 (30′ Λούκμαν, 52′ Ρουτζέρι, 90+5′ Τουρέ)
  • Λεβερκούζεν – Ρόμα 2-2 (82′ αυτ. Μαντσίνι, 90+7′ Στάνισιτς / 43′ πέν., 66′ πέν. Παρέδες)