Euroleague: Δεν πάτησε γραμμή ο Νίμπο, σωστό το τζάμπολ, παράβαση στην επαναφορά ο Σατοράνσκι

Η Euroleague με επίσημη τοποθέτησή της, αποφάσισε να ξεκαθαρίσει το τοπίο ως προς τις διαιτητικές αποφάσεις οι οποίες έκριναν σε μεγάλο βαθμό τα Game 3 του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού.

• Για το Μακάμπι – Παναθηναϊκός
  • Για το Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα

Τα Game 3 των ελληνικών ομάδων στα Play Off της Euroleague δεν εξελίχθηκαν με το καλύτερο τρόπο, καθώς αμφότερες ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, έχοντας όμως έντονα παράπονα από τη διαιτησία!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR στο Βελιγράδι έχασε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-83 ενώ λίγη ώρα αργότερα στο ΣΕΦ, η Μπαρτσελόνα πήρε το διπλό επί του Ολυμπιακού με 82-80 και πλέον οι σειρές βρίσκονται στο 2-1 υπέρ των άλλων ομάδων.

Η Euroleague, με επίσημη ανακοίνωσή της, τοποθετήθηκε για τις φάσεις όπου τόσο το «τριφύλλι» όσο και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ισχυρά παράπονα, με τον Παναθηναϊκό μάλιστα να φτάνει στο σημείο να κάνει ένσταση μετά τη λήξη του παιχνιδιού!

Η διοργάνωση κατέληξε, μεταξύ άλλων, στο ότι ο Τζος Νίμπο δεν πάτησε εκτός ορίων και ότι όσα ακολούθησαν ήταν σωστά, ωστόσο παραδέχτηκε πως υπήρξε παράβαση των 5 δευτερολέπτων στη φάση της επαναφοράς από τον Σατοράνσκι.

Αναλυτικά η τοποθέτηση:

Για το Μακάμπι – Παναθηναϊκός

Ενώ απέμεναν 57 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο, ο παίκτης της Μακάμπι Τζος Νίμπο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από χαμένο σουτ του Αντόνιους Κλίβελαντ. Ο Τζος Νίμπο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, έτρεξε σε μία από τις γωνίες του παρκέ και πέταξε τη μπάλα προς τον παίκτη του Παναθηναϊκού., Ματίας Λεσόρ. Η Μπάλα χτύπησε στο σώμα του Λεσόρ, με αποτέλεσμα να βγει εκτός ορίων υπέρ της Μακάμπι. Αφού έχουν εξεταστεί όλες οι διαθέσιμες οπτικές, δεν υπάρχει σίγουρη απόδειξη όπου να δείχνει τον Νίμπο να πατάει την τελική γραμμή, καθώς η φτέρνα του μπορεί να είναι υψωμένη από το πάτωμα και δεν υπάρχει κάμερα από την αντίθετη οπτική.

Ενώ απέμεναν 14,9 δευτερόλεπτα στην τελευταία περίοδο, ο παίκτης της Μακάμπι Τελ Αβίβ, Λορένζο Μπράουν, έκανε το drive προς τη μπασκέτ και επιχείρησε να σκοράρει όταν ο παίκτης του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, προσπάθησε να κόψει το σουτ.

Ο κεντρικός διαιτητής σφύριξε για goaltending όταν το ρολόι έδειχνε ότι απέμεναν 0:14,9 στο τέταρτο δεκάλεπτο. Καθώς το συμβάν έγινε στα τελευταία 2 λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι διαιτητές είχαν τη δυνατότητα να δουν ξανά τη φάση. Οι διαιτητές αφού επανεξέτασαν τη φάση στο instant replay, αποφάσισαν ότι το μπλοκ ήταν νόμιμο. Σωστή απόφαση.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς της Euroleague, όταν μία απόφαση για goaltending ή παρέμβαση έχει δοθεί και στη συνέχεια μετά από εξέταση στο Instant Replay αυτή η απόφαση αλλάξει, αν καμία από τις ομάδες δεν είχε πάρει την άμεση κατοχή και καθαρό έλεγχο της μπάλας όταν δοθεί η παράβαση, το παιχνίδι θα ξεκινήσει ξανά με jump ball στον κύκλο όπου έγινε πιο κοντά η παράβαση.

Για να ξεκινήσει ξανά το παιχνίδι, οι διαιτητές εξετάζουν τη φάση και πριν από το πιθανό ριμπάουντ μετά το νόμιμο μπλοκ, η μπάλα ακουμπά τη στεφάνη. Σωστή απόφαση.

Σύμφωνα με το άρθρο 50,4 των επίσημων κανονισμών της FIBA, ο χειριστής του χρονομέτρου της επίθεσης θα πρέπει να σταματήσει και να το κάνει reset στα 14 δευτερόλεπτα, με αυτά να φαίνονται, όταν:

Αφού η μπάλα ακουμπήσει τη στεφάνη σε ένα ανεπιτυχές σουτ για καλάθι (…) αν η ομάδα που παίρνει την κατοχή της μπάλας είναι η ίδια που είχε τον έλεγχο της πριν εκείνη ακουμπήσει τη στεφάνη.

Σύμφωνα με το άρθρο 49,2 των κανονισμών της FIBA, ο χειριστής του χρονομέτρου του αγώνα θα πρέπει να το ξεκινήσει:

Όταν στο jump ball, ένας από τους παίκτες που πηδάνε ακουμπήσει νόμιμα τη μπάλα.

Σύμφωνα με το άρθρο 50,1 των κανονισμών της FIBA, ο χειριστής του χρονομέτρου επίθεσης θα πρέπει να αρχίσει όταν στο παρκέ, μία ομάδα αποκτήσει τον έλεγχο της μπάλας ενώ αυτή είναι «ζωντανή».

Μετά από αυτό, ο παίκτης της Μακάμπι Τελ Αβίβ, Τζος Νίμπο και εκείνος του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, πηδάνε για τη μπάλα και ο Νίμπο τη σπρώχνει προς την κατεύθυνση του Μπόνζι Κόλσον, ο οποίος ανακτά τον έλεγχο της μπάλας τη στιγμή όπου το χρονόμετρο του παιχνιδιού δείχνει 0:14 δευτερόλεπτα. Μετά από μερικά δεύτερα κατοχής, υπάρχει μία παράβαση φάουλ του Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος έρχεται σε επαφή με τον Λορένζο Μπράουν όταν το χρονόμετρο του αγώνα έδειχνε 5,9 δευτερόλεπτα.

Το reset του χρονομέτρου της επίθεσης είναι σωστό, όπως και το restart του χρονομέτρου του αγώνα όταν ακούμπησαν τη μπάλα και αφού έμεναν 14 δευτερόλεπτα ή λιγότερα στο χρονόμετρο του παιχνιδιού, ο χειριστής ορθά το απενεργοποίησε (Άρθρο 50,5 των κανονισμών της FIBA).

Για το Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα

Ενώ απέμεναν 16,3 δευτερόλεπτα για το τέλος της τέταρτης περιόδου, ο χρόνος για τον οποίο ο παίκτης της Μπαρτσελόνα, Τόμας Σατοράνσκι, κρατούσε τη μπάλα στα χέρια του προτού την επαναφέρει, ξεπέρασε το όριο των 5 δευτερολέπτων (Κανονισμοί της FIBA – Άρθρο 17,3,1 Ο παίκτης που είναι στην επαναφορά δεν θα πρέπει να κάνει πάνω από 5 δευτερόλεπτα ώστε να αφήσει τη μπάλα). Οι διαιτητές έπρεπε να δώσουν παράβαση 5 δευτερολέπτων, η οποία θα έδινε την κατοχή στον Ολυμπιακό. Λάθος απόφαση.

Ενώ απέμενε 1 δευτερόλεπτο για το τέλος της παράτασης, ο αμυνόμενος παίκτης, Φίλιπ Πετρούσεφ, ακουμπά με το δεξί του χέρι, το χέρι του Τζαμπάρι Πάρκερ όταν εκείνος αρχίζει να έχει ανοδική πορεία, η οποία προλογίζει το σουτ. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ. Σωστή απόφαση.

Σύμφωνα με τους κανονισμούς του Instant Replay, αυτή την περίπτωση μπορούν να την εξετάσουν υπό το άρθρο 00:00 Game Clock, 2,2 Foul πριν τη λήξη του χρόνου.

Ένα φάουλ δίνεται ενώ δεν απομένει χρόνος στο χρονόμετρο του αγώνα (00:00) στο τέλος οποιασδήποτε περιόδου ή της παράτασης. Οι διαιτητές θα εξετάσουν το οπτικό υλικό ώστε να καθορίσουν μόνο τα εξής: Εάν το φάουλ που δόθηκε έγινε πριν ανάψουν τα κόκκινα LED φώτα (που δείχνουν το τέλος του χρόνου παιχνιδιού).

Οι διαιτητές έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν το Instant Replay ώστε να καθορίσουν εάν (και πόσος) χρόνος θα πρέπει να μπει στο χρονόμετρο του αγώνα αλλά μόνο όταν έχει επιβεβαιωθεί μέσα από το replay ότι το φάουλ ήταν πριν ανάψουν τα κόκκινα LED φώτα (που δείχνουν το τέλος του χρόνου παιχνιδιού).

Προτού επιστρέψουν στο παιχνίδι, οι διαιτητές έκαναν την αλλαγή στο χρονόμετρο, βάζοντας 0,05 αφού αυτή είναι η στιγμή όπου έγινε η παράνομη επαφή.