Ο Χούμελς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και ‘πάγωσε’ το Παρκ ντε Πρενς

CHAMPIONS LEAGUE

Παρί – Ντόρτμουντ: Ο Χούμελς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και “πάγωσε” το Παρκ ντε Πρενς

-

Dortmund's Mats Hummels, right, scores his side's opening goal during the Champions League semifinal second leg soccer match between Paris Saint-Germain and Borussia Dortmund at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Tuesday, May 7, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)
Dortmund’s Mats Hummels, right, scores his side’s opening goal during the Champions League semifinal second leg soccer match between Paris Saint-Germain and Borussia Dortmund at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Tuesday, May 7, 2024. (AP Photo/Frank Augstein) AP

Η Ντόρτμουντ έκανε το 1-0 απέναντι στην Παρί στο 50ο λεπτό, με τον Ματς Χούμελς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα.

Η Ντόρτμουντ πήρε προβάδισμα απέναντι στην Παρί στο 50ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα των Παριζιάνων δεν αντέδρασε σωστά, ο αμαρκάριστος Χούμελς από τη μικρή περιοχή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0 και το 2-0 συνολικά.