Ντε Λιχτ: «Οι αποφάσεις του διαιτητή έκαναν τη διαφορά»

Εξαλλος ο Ματάις Ντε Λιχτ στάθηκε στις αποφάσεις της διαιτησίας τονίζοντας πως αυτές έκριναν την πρόκριση.

Η Μπάγερν στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον Ντε Λιχτ, με τον βοηθό να σταματάει από πριν την φάση και να μην αφήνει το πλεονέκτημα. Στο συγκεκριμένο σημείο ο Ολλανδός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2 για τους Γερμανούς, σκορ με το οποίο το παιχνίδι πήγαινε στην παράταση. Ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο βοηθός είχε σηκώσει από πριν το σημαιάκι και δεν περίμενε την εξέλιξη της φάσης. Ο Μαρτσίνιακ με την σειρά του σφύριξε και έτσι δεν υπήρξε παρέμβαση του VAR για να φανεί αν ήταν ή όχι οφσάιντ ο Ολλανδός.

Ο Ντε Λιχτ αμέσως μετά το τέλος του ματς μίλησε για τις αποφάσεις της διαιτησίας λέγοντας: «Δεν θέλω να πω ότι η Ρεάλ Μαδρίτης έχει πάντα τους διαιτητές μαζί της, αλλά αυτό έκανε τη διαφορά στο ματς». Μάλιστα, τόνισε πως ο βοηθός του είπε: «Συγγνώμη έκανα λάθος».

Βέβαια, δεν παρέλειψε να σταθεί και στην τεράστια αξία των Ισπανών υποστηρίζοντας: «Η Ρεάλ, όταν νομίζεις ότι έχει πεθάνει, έχει μια τελευταία ανάσα… γι’ αυτό έχει 14 τίτλους στο Champions League».