«Καθάρισε» την Κηφισιά και πήγε τελικό ο ΠΑΟΚ

-

28/02/2024, 20:41

Στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» νίκησε άνετα 3-0 σετ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης και προκρίθηκε στους τελικούς για τέταρτη φορά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, με τον Τρούχτσεφ να πιέζει με τα σερβίς του και τον «δικέφαλο» να βρίσκει λύσεις από επίθεση και μπλοκ για το 3-9 και το 5-13. Οι Ντεν Ντρις και Τρούχτσεφ έφεραν το 10-17 και το 15-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-3 και 10-8. Η Κηφισιά πίεσε, αλλά με σερί μπλοκ Λινάρδου, Φαν Χάρντερεν κι επιθέσεις Ντεν Ντρις, Τρούχτσεφ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 17-11 κι έφτασε στο 24-15. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 18-24, αλλά δεν απείλησαν περαιτέρω για το 18-25 και το 0-2.

Η Κηφισιά αντέδρασε στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 12-10, με τον ΠΑΟΚ, όμως, να κάνει την ανατροπή. Ανάλογη κι η συνέχεια, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 16-15, τους «ασπρόμαυρους» το 17-18 και λίγο μετά το 19-18. Οι Γάτσης και Τρούχτσεφ έκαναν το 19-21 κι ο Φαν Χάρντερεν το 22-24, με τον Ολλανδό διεθνή ακραίο να κάνει το 22-25.

Τα σετ: 15-25, 18-25, 22-25

Ακολουθήστε - στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.