Διπλό ανόδου για την Ένωση και μοιράζεται την κορυφή με την Ομόνοια 29Μ

Τεράστιο διπλό της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό Λευκωσίας που την ξαναβρίσκει στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Ομόνοια 29ης Μαΐου, η οποία νίκησε εύκολα με 2-0 την Πέγεια.

• Ολυμπιακός – ΕΝΠ 1-2:
  • Ομόνοια 29Μ – Πέγεια 2-0:
  • Αναλυτικά οι αυριανοί αγώνες:
  • Αναλυτικά η βαθμολογία των πλέι-οφ:
  • Αναλυτικά η βαθμολογία των πλέι-άουτ:

Με δύο αγώνες άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στα πλέι-οφ της Β’ κατηγορίας Κύπρου. Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και η Ομόνοια 29ης Μαΐου την Πέγεια.

Ολυμπιακός – ΕΝΠ 1-2:

Η Ένωση σκόραρε νωρίς στο 5′ με τον Κοτσόνη και έβαλε γερές βάσεις για τους πολύτιμους τρεις πόντους της κορυφής. Ο Ολυμπιακός θέλοντας να πλησιάσει ξανά την Ένωση χρειαζόταν επίσης την νίκη. Στο 24′ οι «μαυροπράσινοι» βρήκαν δίχτυα με τον Αππιά κάνοντας το 1-1, αλλά η αποφασισμένη για κορυφή και άνοδο Ένωση στο 44′ έκανε το 2-1 με τον Δημήτρη Χαραλάμπους, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται 6 βαθμούς από τους πρωτοπόρους Ένωση και Ομόνοια 29Μ, με την Ομόνοια Αραδίππου να καραδοκεί, καθώς έχει αγώνα λιγότερο και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό.

Ομόνοια 29Μ – Πέγεια 2-0:

Ένα πιο χαλαρό απόγευμα είχε η Ομόνοια 29Μ που φιλοξένησε στο Δάλι την Πέγεια. Οι «πράσινοι» παρά την υπεροχή τους, άργησαν να σκοράρουν. Το γκολ για την Ομόνοια ήρθε στο 41′ με τον Φαμπίνιο Μάρτινς, ενώ μόλις 6 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και στο 51′ έκανε το τελικό 2-0, με τον Πική να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Το «τριφύλλι» μοιράζεται με την Ένωση την κορυφή στους 50 βαθμούς, ενώ η Πέγεια παρέμεινε στην 6η θέση και στους 32 βαθμούς.

Η 9η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με 4 παιχνίδια στα πλέι-άουτ και δύο στα πλέι-οφ. Όλες οι αναμετρήσεις θα διεξαχθούν η ώρα 15:00.