Ανατροπή – ανάσα για τη Νότιγχαμ, «τεσσάρα» της Νιούκαστλ στην Μπέρνλι

Η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε στην έδρα της Σέφιλντ με 3-1 και παρέμεινε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 18η Λούτον. Τεσσάρα της Νιούκαστλ στην Μπέρνλι, η οποία είναι κοντά στην επιστροφή στην Championship.

Μεγάλη νίκη για τη Νότιγχαμ Φόρεστ στη μάχη της για την παραμονή στην Premier League. H ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο επικράτησαν στην έδρα της υποβιβασμένης Σέφιλντ με 3-1 και είναι +3 από την επικίνδυνη ζώνη και τη 18η Λούτον, με δύο ματς να απομένουν. Πρώτη ομάδα στη ιστορία της Premier League δέχεται που δέχεται 100 γκολ οι Λεπίδες.

Στο 14’ η Σέφιλντ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπρέρετον από τον Μοντιέλ και ο παίκτης που το πήρε το μετουσίωσε γκολ για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 27’, όταν ο Ντανίλο άνοιξε αριστερά στον Χάντσον Οντόι, ο οποίος με φανταστικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 34ο λεπτό ο Μουρίγιο πρόλαβε τον Μπρέρετον, στο 39’ ο Σελς απέκρουσε το σουτ του Μπρουκς και στο 40’ ο Άρτσερ έχασε τρομερή ευκαιρία εξ επαφής. Στο 41ο λεπτό η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι έπειτα από κεφαλιά του Γουντ.

Οι Reds έκαναν την ανατροπή στο 51’, όταν μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Σέφιλντ, ο Γέιτς με σουτ έβαλε μπροστά την ομάδα. Στο 63’ η Φόρεστ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Χάντσον Οντόι, ο οποίος όμως δυο λεπτά αργότερα, στο 65’ με πλασέ έκανε το 3-1. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς στο 90+5′ αποβλήθηκε ο Αχμέντχοντζιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.