Τρίποντη απόδραση από τη ματσάρα για τον ΟΦΗ!

Σε ένα από τα καλύτερα ματς που έγιναν ως τώρα στη σεζόν, ο ΟΦΗ έφυγε από τις Σέρρες με τη νίκη (2-3) κόντρα στον Πανσερραϊκό. Σε μια αναμέτρηση γεμάτη φάσεις και γκολ οι Κρητικοί προηγήθηκαν 2-0, οι Σερραίοι ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά ο Φούντας στο 89′ με πέναλτι έδωσε το σπουδαίο τρίποντο στους Ηρακλειώτες.

• Τι πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό, 0-2 στο 26’, θα μπορούσε να ήταν και 0-3, 2-2 τελικό και αν έληγε 3-2 δεν θα ήταν υπεροβολικό!
  • Ο «κύκλος των χαμένων ευκαιριών» για τους Κρητικούς
  • Η παλικαρίσια ενέργεια του Νους έφερε το 2-3, ο Αποστολάκης αποσόβησε το 3-3

Μία ματσάρα είδαμε σήμερα στις Σέρρες, όπου έσπασαν καρδιές, αποτελεί «διαφήμιση» για το ελληνικό ποδόσφαιρο και ο ΟΦΗ επικράτησε 3-2 του Πανσερραϊκού.

Για τους γηπεδούχους ο Γκουγκεσασβίλι ήταν στην εστία, οι Χαντάκιας, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον τριάδα στην άμυνα, ο Δεληγιαννίδης δεξιός μπακ-χαφ, ο Φάρες αριστερό, οι Στάικος, Λιάσος στον άξονα, ο Τομάς μπροστά τους και οι Τέρζιτς,Μπετανκόρ στη γραμμή κρούσης.

Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με τον Χριστογεώργο στο τέρμα, τους Χατζηθεοδωρίδη, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλο και Μαρινάκη τετράδα στην άμυνα, τους Μπαΐνοβιτς, Καραχάλιο στα «6αρο-8άρια», τους Νους, Σενγκέλια στα δύο άκρα και τον Μπάκιτς πίσω από το «9άρι» Σαλσίδο.

Σέντρα στο ματς και το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα πλέον «χορταστικά» που έχουμε δει στη φετινή Stoiximam Super League. Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με σκοπό να παίξουν ανοικτό ποδόσφαιρο, ο μεν Πανσερραϊκός «φόρτωνε» την αριστερή του πλευρά, ο δε ΟΦΗ τη δεξιά του και μέχρι το 30’ η μπάλα πήγαινε-πάνω κάτω.

Ανασταλτικά τα όποια εκατέρωθεν «σχέδια» δεν βγήκαν, αν και θα πρέπει να πιστωθεί ως credit στους μεσοεπιθετικούς των δύο ομάδων το ότι έπαιζαν γρήγορα και άμεσα. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός και στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, το ημίωρο δηλαδή, είχαν ήδη σημειωθεί τρία γκολ. Οι Κρητικοί πήραν στο 26’ «αέρα» δύο τερμάτων χάρις σε εκείνα του Μπρεσάν με κεφαλιά στο 8’ ύστερα από στατικό του Νους και στο συγκεκριμένο λεπτό του Αργεντινού μεσοεπιθετικού που «τρύπωσε» στην καρδιά της άμυνας των «λιονταριών» και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2, μετά από ωραία ενέργεια του Σαλσίδο.

υρδ

Μέχρι τότε (26’) οι Καραχάλιος με σουτ και κυρίως ο Σαλσίδο με προβολή την οποία έβγαλε ο Γκουγκεσασβίλι είχαν επίσης «φλερτάρει» με το γκολ, όμως μην νομίζει κάποιος ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν παρήγαγαν επίσης φάσεις. Οι Τομάς, Στάικος, Φαρές είχαν από μία καλή στιγμή – κυρίως εκείνη του 28χρονου μπακ όπου ο Χριστογεώργος του είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση – αλλά δεν τις εκμεταλλεύονταν. Αμέσως μετά όμως το τέρμα του Νους κατάφεραν να μειώσουν με τον Μπετανκόρ στο 28’ ύστερα από πανέμορφη ενέργεια και ασίστ του Δεληγιαννίδη και το γρήγορο 1-2 των γηπεδούχων δεν επέτρεψε στους Κρητικούς να «επενδύσουν» πάνω στο 0-2 του 26’.

Ετσι μπαίνοντας στην τελική ευθεία πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι σα να ήθελαν να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα και σταδιακά να «σβήσουν» το παιχνίδι. Ετσι ο Πανσερραϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, «προειδοποίησε» με τον Μπετανκόρ στο 39’ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45’ με κοντινό πλασέ του Φαρές, που πήρε το «ριμπάουντ» μετά από πρώτη απόκρουση του Χριστογεώργου σε ενέργεια του Λιάσου.

Ετσι το φινάλε του πρώτου μισού είχαμε 4 γκολ, από δύο, σε 7 αθροιστικά on target τελικές (3-4 υπέρ του ΟΦΗ) και 11 συνολικά (7-4 για τον Πανσερραϊκό). Εκ των 7 δε που δεν κατέληξαν στα δίχτυα, αρκετές δύναται να χαρακτηριστούν ως «καθαρές» φάσεις (π.χ. των Φαρές και των Σαλσίδο σε ένα χρονικό σημείο όπου το σκορ ήταν 0-1).

φσσ
Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι άλλαξαν, ελέω και ενός προβλήματος, τον παρτενέρ του Μπετανκόρ όπου ο Ντέλετιτς αντικατέστησε τον Τέρζιτς. Στα πρώτα λεπτά έδειξαν πιο δραστήριοι, εκμεταλλεύομενοι και την ταχύτητα του Σέρβου και ο ίδιος έβαλε στο 54’ «δύσκολα» στον Χριστογέωργο που πάντως αντέδρασε σωστά στο σουτ που εξαπέλυσε.

Κάπου εκεί όμως οι Κρητικοί πήραν τον έλεγχο και με «όπλο» το πρεσάρισμά τους μετέφεραν τη δράση στο μισό των «λιονταριών». Οι του ΟΦΗ διατηρούσαν την κατοχή, έπαιζαν και κάθετα και από τα άκρα κυρίως με τον Σενγκέλια, ενώ ο Λαμπρόπουλος «καθάριζε» στα μετόπισθέν τους όποιον κίνδυνο προσπαθούσαν να δημιουργήσουν οι αντίπαλοί τους στο τρανζίσιον.

Ο «κύκλος των χαμένων ευκαιριών» για τους Κρητικούς

Ομως οι κατά χρονικά σειρά Σενγκέλια στο 55’ όπου από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ ύστερα από λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ, Σαλσίδο στο 59’ όταν και υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στο «κουτί» και πλάσαρε άουτ μετά από περιστροφή 180 μοιρών και Νους αρχικά στο 66’ μετά από ενέργεια του Σενγκέλια όπου και εξαπέλυσε από κοντά έναν «κεραυνό» όμως ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού και ύστερα στο 71’ όπου και ο Σαλσίδο τον έβγαλε με κάθετη σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Γεωργιανός πορτιέρε τον «νίκησε», δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Λίγο πριν την τελευταία «κλασική» ευκαιρία του Αργεντινού μεσοεπιθετικού οι γηπεδούχοι διέκριναν το πρόβλημα και με την είσοδο του Ζελέν στο χώρο της μεσαίας γραμμής θέλησαν να ανακτήσουν την κατοχή και να απορροφήσουν την πίεση των Κρητικών, που με τη σειρά τους έριξαν στη «μάχη» τους Φούντα, Αποστολάκη με σκοπό να ενισχύσουν το μεσοεπιθετικό τους σκέλος. Ωστόσο στην «εξίσωση» της αναμέτρησης άρχισε να κάνει την εμφάνισή του και ο παράγοντας κόπωση, καθώς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ο αγώνας διέθετε «τρελό ρυθμό».

Η παλικαρίσια ενέργεια του Νους έφερε το 2-3, ο Αποστολάκης αποσόβησε το 3-3

Ετσι κάπου εκεί οδηγηθήκαμε σε πιο σετ τέμπο, αλλά στο 87’ όλα άλλαξαν. Ο Νους βγήκε στην αντεπίθεση, αρχικά ανατράπηκε από τον Στάικο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, έπεσε αλλά σηκώθηκε ξανά, πάτησε στα καρέ και εκεί τον μάρκαρε με τάκλιν του Ουαγκέ. Ο ρέφερι υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, ο Φούντας στο 89’ ευστόχησε και έτσι «έγραψε»» το μετέπειτα τελικό 3-2 για τον ΟΦΗ.

δφδσα

Στα 6’ των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έβαλαν 3ο στόπερ τον Σίλβα – παράλληλα και ο φορ Γιουνγκ έπαιζε πια λόγω ύψους πίσω – και οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Χατζηστραβού ήταν όλοι μπροστά και στο 90’+3’ «άγγιξαν» την ισοφάριση όμως ο Αποστολάκης απέκρουσε πάνω στη γραμμή την «σκαστή» κεφαλιά του Ντράβιντσον που από κεντρικός αμυντικός είχε περάσει στη γραμμή κρούσης.

MVP: Ο Νους. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ βρήκε μία φορά δίχτυα για το 0-2, κέρδισε το πέναλτι για το τελικό 3-2 υπέρ της ομάδας του και από δική του εκτέλεση σε στατικό έγινε το 0-1. Παράλληλα το δοκάρι και ο Γκουγκεσασβίλι δεν του επέτρεψαν να σημειώσει και άλλα προσωπικά τέρματα.

Στο ύψος του: Ο Σαλσίδο. Ο επιθετικός των φιλοξενουμένων «ταλαιπώρησε» την άμυνα του Πανσερραϊκού και μάλιστα στο δημιουργικό κομμάτι, όπου μεταξύ άλλων έδωσε την ασίστ για το 2-0 του Νους. Στο δεύτερο μισό η παρουσία του Λαμπρόπουλου ήταν ο «λόγος» που ο Πανσερραϊκός δεν έβγαλε φάσεις.

Αδύναμος κρίκος: Ο Τέρζιτς. Στο πρώτο ημίχρονο που έπαιξε ο Πανσερραϊκός ήταν ιδιαίτερα επιθετικός, όμως εκείνος δεν κατάφερε να βάλει «δύσκολα» στην άμυνα του ΟΦΗ.

Η «γκάφα»: Στο 55’ ο Γκουγκεσασβίλι απώλεσε αμαρκάριστος τον έλεγχο της μπάλας, που στρώθηκε στον Σενγκέλια και εκείνος με τη σειρά του αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Είναι η μοίρα του πορτιέρε που κάθε άτυχη στιγμή του «φαίνεται», όμως από τη στιγμή που δεν έγινε γκολ, ο Γεωργιανός διεκδικεί τον τίτλο του κορυφαίου παίκτη για την ομάδα του.

Το «στραγάλι»: Οι γηπεδούχοι ζήτησαν στο 70’ πέναλτι για χέρι Μπρεσάν, ρέφερι και VAR είπαν «παίζεται». Το πέναλτι που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, του Ουαγκέ επί του Νους, καταλογίστηκε σε ροή αγώνα και το VAR «συμφώνησε».

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ο αγώνας διεκδικεί τον τίτλο του πιο όμορφου φετινού της κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 4 γκολ και πολλές εκατέρωθεν φάσεις, ένα κλικ περισσότερες για τον Πανσερραϊκό. Στο δεύτερο όμως ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος, βρέθηκε πολλάκις σε θέση βολης και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη νωρίτερα από το 89’.