Τεράστιο διπλό με ανατροπή και κορυφή για τους Παφίτες

Η Πάφος, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, γύρισε το ματς κόντρα στην ΑΕΛ στο «Αλφαμέγα», συνέχισε το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα και πλέον είναι μόνη πρώτη στην κορυφή.

• Γκολ η ΑΕΛ στη μοναδική της καλή στιγμή, δεν βρήκε τις λύσεις η Πάφος
  • Μεγάλη ανατροπή και κορυφή για τους Παφίτες
  • Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Τεράστια νίκη για την Πάφο! Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και γύρισε το εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, επικρατώντας 3-1 της ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Λεσοβόι στο πρώτο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δυο γκολ του Ζάζα (80′,90+5) και ένα του Άντερσον (87′) έκαναν την μεγάλη ανατροπή.

Γκολ η ΑΕΛ στη μοναδική της καλή στιγμή, δεν βρήκε τις λύσεις η Πάφος

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΛ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της καλή στιγμή. Στο 16’ ο Λεσοβόι, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ναμ, έκλεψε την μπάλα και εξαπέλυσε ένα καταπληκτικό σουτ, το οποίο δεν αφήσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μιχαήλ. Στο 22’ οι Παφίτες είχαν τεράστια ευκαιρία, όταν ο Ντράγκομιρ με εξουδερωτεμένο τον Μπράγκα, «κατάφερε» να στείλει την μπάλα άουτ, προ κενής εστίας. Στη συνέχεια, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί όσο απειλητική θα ήθελε. Στο 45’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για πιθανό χέρι του Κέσκες, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Ναμ πήγε άουτ.

Μεγάλη ανατροπή και κορυφή για τους Παφίτες

Στο δεύτερο μέρος, η Πάφος μπήκε δυνατά και στο 46’ ο Τάνκοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ουεντραόγκο και κατέληξε σε κόρνερ. Στο 50’ το σουτ του Σίλβα, αποκρούστηκε από τον Μπράγκα, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα απέκρουσε και το σουτ του Ζάζα. Στο 59΄ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, σε πέσιμο του Ζάιρο, μετά από μαρκάρισμα του Ιμανισίμγουε, αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε. Στο 78’ η κεφαλιά του Γκολντάρ πήγε έξω. Τελικά, οι Παφίτες βρήκαν τη λύση στο 81’ με τον Ζάζα, ο οποίος υποδέχθηκε την πάσα από τον Ντράγκομιρ και έκανε το 1-1 εύκολα απέναντι από τον Μπράγκα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή στο 87’ με ένα εκπληκτικό σουτ του Άντερσον από μεγάλη απόσταση και αφού πρώτα είχαν προειδοποιήσει τρία λεπτά νωρίτερα με το σουτ του Κορέια. Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζάζα βγήκε ξανά τετ α τετ, μετά από ασίστ του Άντερσον και έγραψε το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΕΛ (Κρις Κόλμαν): Μπράγκα, Φραντζής (46′ Παναγιώτου), Ουεντραόγκο, Κέσκες, Ιμανισίμγουε (62′ Νεοφύτου), Μεγιάδο, Μάμας (38′ Άβρααμ), Σινγκ (82′ Ζαχαρίου), Λεσοβόι, Τοκού (62′ Ρομπέρτα), Μακρής.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Μιχαήλ, Μπρούνο (72′ Κορέια), Γκολντάρ, Λουκάσεν, Σίλβα, Τάνκοβιτς, Ναμ (46′ Πέπε), Σούνιτς, Ντράγκομιρ (90′ Τανλόγκο), Νατέλ (46′ Τζάτζα), Zάιρο (72′ Άντερσον).