Οι «3» έδωσαν λίγο “αλάτι και πιπέρι” χθες στον Ολυμπιακό! | Blog

Ο Κ. Νικολακόπουλος προσεγγίζει στο blog του στο gazzetta την εικόνα του Ολυμπιακού και κάποιων παικτών του στο χθεσινό παιχνίδι.

Χρειάζεται ίσως ένα ξέσπασμα ο Ολυμπιακός, ειδικά σε παιχνίδι μέσα στο σπίτι του. Για να πάρει τα πάνω του.

Δεν το βρήκε αυτό το ξέσπασμα, ούτε χθες με τον Ατρόμητο, αλλά βρήκε το τρίποντο, που τόσο ήθελε ώστε να μην πήγαινε με κομμένα τα φτερά αφενός μεν την Πέμπτη στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του στο Γιουρόπα Λιγκ με την Μπράγκα στο Καραϊσκάκη, αφετέρου δε την Κυριακή στο πρώτο του ντέρμπι για το φετινό πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Υπό αυτή την έννοια, η αποστολή εξετελέσθη. Η δουλειά έγινε και αυτό είναι μάλλον το πιο σημαντικό, μετά απ΄ όσα έχουν δει τα μάτια μας στο φετινό πρωτάθλημα, με την αδυναμία των πιο μεγάλων ομάδων να εκμεταλλευθούν την ανωτερότητα τους έναντι των μικρομεσαίων. Παρεμπιπτόντως, «να΄ναι καλά» η Καλλιθέα (!), που απέσπασε ισοπαλίες κι από την ΑΕΚ κι από τον Παναθηναϊκό, και που έχασε από τον Ολυμπιακό στο 79’-με ανάποδα αποτελέσματα, τώρα ο Ολυμπιακός θα ήταν στο -5 από την ΑΕΚ και στο μόλις +1 από τον Παναθηναϊκό!

Για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ το δύσκολο χθες ήταν κυρίως το α΄ ημίχρονο, στο οποίο για άλλη μία φορά ήταν ολοφάνερη η αδυναμία της να παράξει καθαρές ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή. Εδώ που τα λέμε, πάντως, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να κάνεις φάσεις όταν το προσπαθείς με γεμίσματα του γκολκίπερ σου-ο Τζολάκης είχε εννιά (!) τέτοια στα πρώτα 45 λεπτά: τα τρία κατέληξαν σε συμπαίκτες του και τα έξι στους αντίπαλους αμυντικούς και στον τερματοφύλακα. Ειδικά στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν υπερβολή αυτό ο πράγμα με τις βαθιές πάσες του Τζολάκη, καθώς ασφαλώς δεν είναι και ο…καλύτερος τρόπος να επιτίθεσαι απέναντι σε έναν αντίπαλο που τέλος πάντων δεν το λες και…θηρίο.

carmo_tzolakis_intime

Υπό αυτές τις συνθήκες, κι επιπλέον με τους πλαϊνούς μπακ να μην περνάνε επιτυχημένες σέντρες και χωρίς κάθετο παιχνίδι στον άξονα, μάλλον «μόνο έτσι θα έμπαινε η μπάλα στα δίκτυα» του Χουτεσιώτη, από το πέναλτι που έκανε στην απρόσεκτη έξοδο του σε φάση χωρίς κίνδυνο. Σε κρίσιμο χρονικό σημείο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ρόντινεϊ βρήκε την ψυχραιμία να σκοράρει, σουτάροντας όπως πάντα (!) στο ίδιο σημείο, στη δεξιά γωνία του γκολκίπερ. Ο Χουτεσιώτης το ήξερε, έπεσε σωστά, αλλά το κτύπημα ήταν άπιαστο.

Άτυχος ο γκολκίπερ του Ατρόμητου, καθώς είχε τρεις πολύ καλές επεμβάσεις σε σουτ των Ροντινεϊ, Τσικίνιο και κεφαλιά του Κωστούλα. Όμως, με τις εξόδους σε τέτοιες φάσεις έχει ζήτημα. Θυμάμαι πρόχειρα ότι κάπως έτσι είχε κάνει και το πέναλτι για το μοναδικό γκολ σε ένα ΠΑΣ-Γιάννινα-ΑΕΚ 0-1.

Το β΄ ημίχρονο ήταν καλύτερο για τον Ολυμπιακό, και λόγω του 1-0 που του έδωσε μία ψυχολογία, αλλά και γιατί άρχισε να ανεβάζει κι άλλο στροφές η δεξιά πλευρά με Κοστίνια και Ρόντινεϊ (μεγάλη η αντίθεση της άκαπνης αριστερής πλευράς…), ενώ όταν μπήκαν, στα μισά της επανάληψης, οι Ελ Κααμπί, Τσικίνιο η ομάδα είχε άλλη οντότητα επιθετικά: ο Μαροκινός έκανε ένα ακόμη ωραίο γκολ στη μοναδική φάση που τελείωσε ο ίδιος κι ο Πορτογάλος βρέθηκε τρεις φορές σε θέση βολής (τη μία από έξοχη ασίστ του ΕΛ Κααμπί), ενώ ο Ολιβέϊρα, που έπαιζε στη θέση του, σούταρε μόλις μία φορά, κι αυτή πάνω σε αμυντικό, σε 61 λεπτά συμμετοχής.

Το αλάτι και το πιπέρι στον χθεσινό Ολυμπιακό το έδωσαν, πάντως, οι τρεις πιο μικροί σε ηλικία παίκτες του.

olympiacos_

Ο αριστερός μπακ Αποστολόπουλος είχε τρεις καλές αντιδράσεις αμυντικά στο α΄ ημίχρονο σε κινδύνους στην περιοχή του Τζολάκη. Δεν κώλωσε να βγει μπροστά, να σουτάρει και να πάρει κεφαλιά στο δοκάρι του Ρόντινεϊ. Μάλλον από την έλλειψη ρυθμού αγώνων κουράστηκε στο β ημίχρονο, παίζοντας και με κίτρινη από το 31’.

Ο κεντρικός χαφ (8άρι) Μουζακίτης, εκτός πολλών άλλων, μας έδωσε την πιο όμορφη κάθετη του αγώνα, όταν στο 36’ βρήκε υπέροχα τον Βέλντε, που όμως αντί να σουτάρει με το αριστερό πήγε να τη γυρίσει με το δεξί και όπως συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις κόπηκε, και δη εύκολα. Εξαιρετική φάση, κι ας ξεκίνησε από βολέ του Χουτεσιώτη: Ο Στάμενιτς έκοψε εντυπωσιακά στο κέντρο, ο Ολιβέϊρα την έδωσε αστραπιαία στον Μουζακίτη κι αυτός «κέντησε».

Ο δε σέντερ φορ Κωστούλας έδωσε πολλές μάχες, ήταν κινητικός, απείλησε με μία κεφαλιά, είχε συνεργασίες, βγήκε μακριά από την περιοχή και συμμετείχε στο παιχνίδι. Άτυχος, όμως, γιατί η ομάδα δεν είναι ακόμη σε φάση να ρολάρει και να δίνει αρκετές ευκαιρίες στον κεντρικό της επιθετικό.

Ο Γιάρεμτσουκ, πάντως, θα πρέπει να βελτιωθεί αισθητά αν θέλει να μείνει Νο 2 στην ιεραρχία των φορ και να μην πάει Νο 3 πίσω από τον Κωστούλα…

Άσχετο:

Καμία έκπληξη για τις νίκες του Άρη επί του Ολυμπιακού στο Χαριλάου κι επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα! Ο Άρης κάθε Σεπτέμβριο παίζει σαν…πρωταθλητής κόντρα στους μεγάλους. Έχει σε οκτώ τέτοιους αγώνες, δύο νίκες εντός έδρας με τον Ολυμπιακό, άλλες δύο νίκες εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό και μία νίκη και τρεις ισοπαλίες με τον ΠΑΟΚ εντός κι εκτός έδρας!

konstantelias_i

Ξέρετε, όλο αυτό το σκηνικό φέρνει ενίοτε και ρέντα, όπως την χθεσινή, με τον Άρη να αποφεύγει με ένα μαγικό τρόπο ακόμη και μία πεντάρα από τον ΠΑΟΚ (!), αν καταγράψουμε τα δύο δοκάρια εξ επαφής και τις φοβερές ευκαιρίες του Κωνσταντέλια. Μια ρέντα που έφτασε στο αποκορύφωμα της στο μοναδικό γκολ, στο οποίο ο Μανού Γκαρθία εξάντλησε την δεξιοτεχνία του.

Η φωτογραφία της ημέρας:

Ντέρμπι με πολύ λίγες φάσεις το χθεσινό στη Φιλαδέλφεια. Για την ακρίβεια μόνο κεφαλιές του δυναμικού Πιερό είχε! Ήταν αρκετές, πάντως, για να δώσουν το τρίποντο στην ΑΕΚ, αφού στον Παναθηναϊκό ο Τετέ κι ο Ιωαννίδης ήταν καλοί, αλλά «όλο μέλι και τηγανίτα τίποτα». Τρεις φορές (1+2 αντίστοιχα) που έπρεπε να σουτάρουν, δεν έβγαλαν αυτοπεποίθηση να το κάνουν.

Ο Αλόνσο με τον Αράο περισσότερο τρίτο στόπερ παρά κόφτη ήθελε να οχυρωθεί αμυντικά, αλλά ο Πιερό έβαλε στα δίκτυα τον Ίνγκασον στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα, στο 1-0 (ο Ισλανδός πήρε μετά μία ρεβάνς, αλλά…). Ο Ουνάϊ ήταν φλύαρος κι επιπλέον πούλησε την μπάλα δύο φορές έξω από την περιοχή του Ντραγκόφσκι κι απλά ήταν τυχερός που ο Πιερό με τον Σιμάνσκι δεν το εκμεταλλεύθηκαν κάνοντας κακές πάσες.

rota_ioannidis_intime

Ο Αλμέιδα είχε παίκτη κλειδί τον Ρότα! Έπαιζε από τα αποδυτήρια με κίτρινη, αλλά έκανε την «γεμάτη» σέντρα για το καθοριστικό 1-0 και κάλυψε άριστα όταν έπρεπε την εστία του Στρακόσα. Με τον Παναθηναϊκό τόσο άκαπνο, η ΑΕΚ δικαιούται να μιλάει για δίκαιη επικράτηση.

Μου έκανε εντύπωση ο Γερμανός διαιτητής, που έβγαλε με μεγάλη ευκολία 10 κίτρινες (6-4), αλλά ήταν σαφές ότι δεν ήθελε να βγάλει καμία κόκκινη, ενώ είχε δύο ευκαιρίες, ένθεν κι ένθεν (Ρότα, Μλαντένοβιτς).