Ο λυτρωτής Γκέλιος έσωσε την Athens Kallithea στα πέναλτι με τον Διαγόρα

Η Athens Kallithea έμεινε στην ισοπαλία δίχως σκορ (0-0) με τον Διαγόρα στη Ρόδο και ο πρωταγωνιστής Γιάννης Γκέλιος με δυο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι έστειλε την ομάδα του Ντονάτι στους «16» (3-4 πεν.).

• Η διαδικασία των πέναλτι στο Διαγόρας Ρόδου – Athens Kallithea:

Η Athens Kallithea γλίτωσε το σοκ στη «ρώσικη ρουλέτα»! Η ομάδα της Αττικής δεν κατάφερε σε 120 λεπτά να κάμψει την αντίσταση του ιδιαίτερα ανταγωνιστικού Διαγόρα της Superleague 2 στη Ρόδο, οι δυο ομάδες έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία (0-0), όμως στα πέναλτι… μίλησε ο Γιάννης Γκέλιος. Ο Έλληνας τερματοφύλακας στο ντεμπούτο του έκανε δυο αποκρούσεις σε εκτελέσεις από την άσπρη βούλα και έστειλε την το σύνολο του Μάσιμο Ντονάτι στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το κλαμπ της Καλλιθέας παρουσιάστηκε με εντελώς διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με την πρόσφατη ισοπαλία με την ΑΕΚ στη Λεωφόρο, με τον Ιταλό τεχνικό της ομάδας να δίνει την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πάρει χρόνο συμμετοχής. Από το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα και στο πρώτο μέρος έκαναν μόλις μια τελική.

Στο δεύτερο μέρος η Αthens Kallithea ανέβασε ρυθμούς και έκανε ακόμα τέσσερις τελικές με κορυφαία ένα σουτ του Τζιάνι. Μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς ήταν στην παράταση, στο 100′, όταν ο Τσιλιγγίρης απέκρουσε το τακουνάκι του Ουλντρίκις.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε το πρώτο πέναλτι των φιλοξενούμενων, το οποίο εκτέλεσε ο Ματίγια, όμως ο Γκέλιος νίκησε Μανιά – Παπαδόπουλο και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση.