Με υπογραφή Καμπρέρα, έφυγαν με το διπλό οι Λαρνακείς από το «Αμμόχωστος Επιστροφή»

Με πρωταγωνιστή τον Καμπρέρα, ο οποίος ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες των φιλοξενούμενων, η ΑΕΚ Λάρνακας πέρασε με διπλό (3-1) από το «Αμμόχωστος Επιστροφή» κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική της Cyprus League.

• Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι, δίκαια μπροστά στο σκορ
  • «Σφράγισε» τη νίκη της με άλλα δυο τέρματα η ΑΕΚ, προσωρινή μείωση από τη Νέα Σαλαμίνα
  • Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Σημαντικό διπλό πέτυχε η ΑΕΚ Λάρνακας κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (3-1). Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και με το αυτογκόλ του Μπεχαράνο στο 31′, τον Καμπρέρα στο 49′ και τον Ροντέν στο 90+4 επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα της Cyprus League. Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο 73′ με τον Γκμπέλε.

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι, δίκαια μπροστά στο σκορ

Η ΑΕΚ επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή του αγώνα και είχε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τον Καμπρέρα να αποτελεί την κύρια απειλή της. Στο 3’ και στο 6’ ο Αργεντίνος επιθετικός με κεφαλιές και στις δυο περιπτώσεις, ανάγκασε τον Μελίσσα να μαζέψει την μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα, ο Αϊτόρ γύρισε την μπάλα, με τον Λέζιακς άθελα του να αναγκάζει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να πραγματοποιήσει μια μεγάλη απόκρουση. Στο 12’ ο Βέλιος από κοντά προσπάθησε να απειλήσει για λογαριασμό των γηπεδούχων, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Έπειτα από πέντε λεπτά, το σουτ του Πέρε Πονς κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στο 19’ ο Καμπρέρα ξανά με κεφαλιά απείλησε. Στο 21’ ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπεχαράνο στον Καμπρέρα, αλλά πήρε πίσω την απόφασή του, μετά από παρέμβαση του VAR και επανέλεγχο της φάσης στην οθόνη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 25’ με σουτ του Βέλιου, το οποίο μάζεψε ο Αθανασιάδης. Τελικά, η ανωτερότητα της φιλοξενούμενης ομάδας «σφραγίστηκε» στο 31’ με το αυτογκόλ του Μπεχαράνο, μετά από γύρισμα του Πονς. Η ομάδα του Μπεργκ συνέχισε να είναι απειλητική και απείλησε ξανά στο 36’ με πρωταγωνιστή τον Καμπρέρα για ακόμα μια φορά, ο οποίος βγήκε τετ α τετ, με τον Μελίσσα να αποκρούει. Μάλιστα, η μπάλα, έπειτα, χτύπησε στον Τόμοβιτς και είχε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων έδιωξε, λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Χριστόδολου Χριστοδούλου έχασε την πιο μεγάλη της ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Βέλιου αποκρούστηκε από τον Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος, με τον Καμπρέρα να πετυχαίνει αυτό που δικαιούταν με βάση την εξαιρετική του εμφάνιση. Μετά από σέντρα του Φαράζ, ο Αργεντίνος με κεφαλιά έκανε το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και απείλησαν στο 61’ και στο 63’ με ισάριθμα σουτ του Φαράζ. Ωστόσο, στο 72’ οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς, όταν μετά από κόρνερ του Λέζακς, ο Γκμπέλε με εξαιρετική κεφαλιά μείωσε. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 90+4’ όταν μετά το λάθος του Στεργίου, ο Ροντέν βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε ψύχραιμα για το τελικό 1-3.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Τόμοβιτς, Ασεβέδο (21′ Μιχαήλ), Λέτσιακς, Μπεχαράνο (53′ Γκμπελέ), Κατσιαρής (46′ Καρλίτος, 76′ Μπαχάσα), Φερνάντεζ (53′ Μιγκελίτο) , Ντουρμισάι, Ναρσίνγκ, Βέλλιος,

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Μιραμόν, Μιλίτσεβιτς, Εκπολό, Ενρίκες, Λέδες, Πονς, Γκάμα (78′ Ροντέν), Αιτόρ (84′ Ναλί), Φαράζ, Καμπρέρα (67′ Ανγκιέλσκι)