Ματσάρα χωρίς νικήτρια στο ‘Ντραγκάο’ μεταξύ της Πόρτο και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

EUROPA LEAGUE

-

Manchester United's Marcus Rashford tries ro drive the ball past Porto's Pepe, left, during a Europa League opening phase soccer match between FC Porto and Manchester United at the Dragao stadium in Porto, Portugal, Thursday, Oct. 3, 2024. (AP Photo/Luis Vieira)
Manchester United’s Marcus Rashford tries ro drive the ball past Porto’s Pepe, left, during a Europa League opening phase soccer match between FC Porto and Manchester United at the Dragao stadium in Porto, Portugal, Thursday, Oct. 3, 2024. (AP Photo/Luis Vieira) @2024 LUIS VIEIRA/AP IMAGES

Η Πόρτο έκανε τεράστια ανατροπή παρότι βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως ένα γκολ του Χάρι Μαγκουάιρ στο 90+1′ έγραψε το τελικό 3-3 στη συναρπαστική κόντρα των δύο ομάδων στο “Ντραγκάο”.

Η σούπερ μάχη στο “Ντραγκάο” είχε έξι γκολ, μία τεράστια ανατροπή, γκολ στις καθυστερήσεις, ωστόσο στο φινάλε δεν έβγαλε νικήτρια. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε προβάδισμα δύο γκολ με τους Ράσφορντ και Χόιλουντ, με την Πόρτο να κάνει την ανατροπή με τους Πεπέ και Ομοροντιόν, για να έρθει ο Μαγκουάιρ στις καθυστερήσεις να γράψει το 3-3 σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά ματς της βραδιάς για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άρχισε εντυπωσιακά το ματς στο “Ντραγκάο” και με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου πήρε προβάδισμα δύο γκολ. Πρώτα “χτύπησε” ο Ράσφορντ που έκανε θεαματική σόλο ενέργεια και εκτέλεσε με σουτ εντός περιοχής στο 7′ (0-1) ενώ στο 20ο λεπτό πήρε τη σκυτάλη ο Χόιλουντ που έκανε το 2-0 με σουτ από πλάγια θέση, σκοράροντας για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν.

Ωστόσο η αντίδραση της Πόρτο ήταν άμεση και δυναμική, με τον Πεπέ να μειώνει σε 1-2 στο 27ο λεπτό και τον Ομοροντιόν να εκτελεί τον Ονανά με ασύλληπτη κεφαλιά στο 34′, με τον θηριώδη φορ των “δράκων” να ολοκληρώνει μάλιστα την ανατροπή της ομάδας του στο 50′ με άπιαστο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 81ο λεπτό η Γιουνάιτεντ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπρούνο Φερνάντες αλλά στο 90+1′ μπόρεσε να βρει χρυσό γκολ με κεφαλιά του Μαγκουάιρ και να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3), αποτέλεσμα που δίνει φιλί ζωής στον υπ’ατμόν εδώ και μερικά 24ωρα Έρικ τεν Χαχ.

• ΠΟΡΤΟ: Ντιόγκο Κόστα, Ζοάο Μάριο (77′ Γκουλ), Πέδρο, Πέρες, Μόουρα, Γκονσάλες, Εουστάκιο(77′ Βιέιρα) , Βαρέλα (90′ Ναμάσο), Πεπέ (62′ Φερνάντες), Ομοροντιόν (77′ Γκρούγιτς), Γκαλένο
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Μαζραουί, Ντε Λιχτ (78′ Έβανς), Μαρτίνες (78′ Μαγκουάιρ), Νταλότ, Καζεμίρο, Έρικσεν, Ντιαλό (68′ Άντονι), Φερνάντες, Ράσφορντ (46′ Γκαρνάτσο), Χόιλουντ (68′ Ζίρκζι)