Η Τότεναμ πέρασε από την Ουγγαρία, θρίαμβος της Άντερλεχτ επί της Σοσιεδάδ, γκέλες για Άγιαξ και Γαλατάσαραϊ

EUROPA LEAGUE

-

Ο Παπέ Μάταρ Σαρ πανηγυρίζει γκολ της Τότεναμ κόντρα στην Φερεντσβάρος
Ο Παπέ Μάταρ Σαρ πανηγυρίζει γκολ της Τότεναμ κόντρα στην Φερεντσβάρος @2024 DENES ERDOS/AP IMAGES

Η Τότεναμ επιβλήθηκε με 2-1 εκτός έδρας της Φερεντσβάρος και έκανε το “2 στα 2” στην League Phase του Europa League. Τεράστια ανατροπή για Άντερλεχτ στη Χώρα των Βάσκων επί της Σοσιεδάδ, απώλειες βαθμών για Γαλατάσαραϊ και Άγιαξ.

Η Τότεναμ διέρχεται περίοδο τρομερής φόρμας και αυτό κατέστη σαφές και το βράδυ της Πέμπτης (3/10), με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να ταξιδεύει στην Ουγγαρία με τρομερή ψυχολογία έπειτα από την άλωση του “Ολντ Τράφορντ” (3-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 6η αγωνιστική της Premier League) και να παρασύρει στο διάβα της και την Φερεντσβάρος.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν από νωρίς (23′) στη θέση του οδηγού με δυνατό σουτ του Σαρ από το ύψος της μικρής περιοχής και στο 86ο λεπτό καθάρισαν την αναμέτρηση με τον Τζόνσον (0-2), με τους Μαγιάρους να μειώνουν σε 1-2 με τον Βάργκα στο 90′ αλλά να μην προλαβαίνουν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση, που βρήκε στο φινάλε τα σπιρούνια να πανηγυρίζουν το “2 στα 2” στην Leeague Phase του Europa League και την πέμπτη διαδοχική νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Θρίαμβος για Άντερλεχτ, απώλειες για Άγιαξ και Γαλατάσαραϊ

Από τα υπόλοιπα απογευματινά ματς, ξεχωρίζει αναμφίβολα η εκτός έδρας νίκη της Άντερλεχτ επί της Σοσιεδάδ με 2-1 όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό (έκανε την ανατροπή πριν κλείσει το πρώτο μέρος), ενώ απώλειες είχαν οι Άγιαξ και Γαλατάσαραϊ μετά από τις νίκες τους στην πρεμιέρα.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στην Πράγα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φαν ντε Φεν αλλά ισοφαρίστηκαν σε 1-1 από την Σλάβια με τον Χόρι στο 67′ (ο Ζαφείρης μπήκε αλλαγή στο 74ο λεπτό για τους γηπεδούχους), ενώ η Γαλατάσαραϊ πήρε αβαντάζ δύο γκολ με τους Μέρτενς και Ακγκούν αλλά έφυγε μόλις έναν βαθμό από την έδρα της Ρίγα δεχόμενη δύο γκολ στο 40ο και στο 55ο λεπτό.