Superleague, η βαθμολογία της 5ης αγωνιστικής: Μόνος στην κορυφή ο ΠΑΟΚ με… βοήθεια από Άρη!

Το εύκολο πέρασμα του ΠΑΟΚ από τον Βόλο σε συνδυασμό με την ήττα του Ολυμπιακού στο «Κλ. Βικελίδης» έφερε τον Δικέφαλο του Βορρά μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα. Πάτησε 4άδα ο Άρης.

• TΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
  • Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
  • Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6η)

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να μείνει στο βαθμολογικό ρετιρέ, αφού πέρασε… αέρας από το Πανθεσσαλικό με το εύκολο 4-1 επί του Βόλου. Μάλιστα μετά το ευπρόσδεκτο δώρο από τον συμπολίτη Άρη είναι μόνος πρώτος, περιμένοντας και το Κυριακάτικο ματς της ΑΕΚ με την Καλλιθέα.

Όπως δείχνει και το τελικό σκορ, η επικράτηση των πρωταθλητών ήταν άνετη, σε ένα ματς που πάντως ξεκίνησε… στραβά για τους ίδιους. Ή για την ακρίβεια παραλίγο να ξεκινήσει στραβά, καθώς ο κέρβερος Κοτάρσκι στο 23′ δεν άφησε τους Θεσσαλούς να προηγηθούν μιας και έπεσε σωστά και απέκρουσε το χτύπημα πέναλτι του Άλτμαν. Λίγο αργότερα, από την ίδια θέση την βούλα του πέναλτι ο Σβαμπ δεν λάθεψε κι άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, ενώ τα νέα ήταν ακόμη καλύτερα στη συνέχεια καθώς στο 36′ ο Φεράρι είδε κόκκινη κάρτα.

Η ομάδα του Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 54′ έκανε το 2-0 με τον Μουργκ σε γκολ… καραμπόλα. Δύο λεπτά μετά το 2ο γκολ του Δικεφάλου, ο Βόλος βρήκε κι αυτός τέρμα με τον Μεντιέτα μειώνοντας σε 2-1 και ξαναμπήκε στο ματς. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε… όρεξη να παίξει με την φωτιά. Έτσι από λάθος του Βιγιαφάνιες και ασίστ του Τισουντάλι ο Τάισον δεν είχε πρόβλημα με άψογο πλασέ να σκοράρει, να κάνει το 3-1 και να… κλειδώσει το «ασπρόμαυρο» τρίποντο. Το κερασάκι μπήκε στο 90′ με τον Τσάλοφ ο οποίος πέτυχε ένα γκολ για… highlights εκπομπών προφανώς μετά το σοβαρό λάθος του Κόβατς, για το τελικό 4-1.

Μετά την ισοπαλία κόντρα στον Παναιτωλικό, ήρθε και η πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στη σεζόν, καθώς ηττήθηκε με 2-1 στο «Κλ. Βικελίδης». Μια νέα κακή εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους» σε συνδυασμό με την εξαιρετική και… κυνική εικόνα του αντιπάλου. Ο Αρης κατάφερε να χτυπήσει σε κομβικά σημεία του πρώτου ημιχρόνου. Στις αρχές και στο φινάλε.

Από κακή συμπεριφορά του Ορτέγκα και γενικά της άμυνας του Ολυμπιακού η μπάλα έφτασε στον Μανού Γκαρσία που με καταπληκτικό πλασέ νίκησε τον Τζολάκη για το 1-0. Από κει και πέρα οι Πειραιώτες πήραν την πρωτοβουλία στην αναμέτρηση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φάνηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί προς την εστία του Κουέστα.

Αντίθετα, ο Άρης και στην δεύτερη επίσκεψη αξιώσεων βρήκε γκολ για το 2-0 με την κοντινή προβολή του Μορόν στο 41′. Η επανάληψη ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Πειραιώτες, οι οποίοι με την πλάτη στον τοίχο πίεσαν εξ αρχής για να… σώσουν ότι μπορούσαν. Προς αυτή την κατεύθυνση ο Μεντιλίμπαρ έριξε στη μάχη τους Γουίλιαν και Ολιβέιρα. Πάντως η μεγάλη φάση ήρθε πάλι από τον Άρη καθώς στο 65′ ο Μορόν θέλησε να… κρεμάσει τον Τζολάκη όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ του Ελ Καμπί σε… νεκρό χρόνο δεν άλλαξε κάτι στο ματς.