Super Αρης… γκρέμισε τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός απογοήτευσε ξανά και ο καταπληκτικός Άρης βρήκε την ευκαιρία να τον… γκρεμίσει από την κορυφή με το 2-1 του «Κλ, Βικελίδης», που διαμόρφωσαν τα γκολ του Μανού Γκαρσία και του Μορόν (είχε και δοκάρι).

• Οι προπονητές… έσκισαν τα σενάρια
  • Ο Μανού χτύπησε από τα… αποδυτήρια
  • Το κρεσέντο του Ντιαντί και ο Μορόν… τη δουλειά του
  • Παρέμβαση με Γουίλιαν και Ολιβέιρα
  • Το «σκάψιμο» του Μορόν

Ο Άρης «έσβησε» την… κακοτεχνία του Ολυμπιακού. Ο Άρης φιλοτέχνησε έναν όμορφο πίνακα στο «Κλ. Βικελίδης» και απέναντι στην κακοτεχνία του Ολυμπιακού επικράτησε με 2-1 χάρη στα γκολ των Μανού Γκαρθία, Λορέν Μορόν και μάλιστα είχε ένα σωρό ευκαιρίες γι’ ακόμη περισσότερα!

Οι «κίτρινοι» ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές καθώς δεν είναι μόνο η νίκη που πέτυχαν αλλά το γεγονός ότι είχαν ένα σωρό ευκαιρίες γι’ ακόμη περισσότερα απέναντι στην απόλυτα προβληματική εικόνα του Ολυμπιακού και με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι βρισκόμενος 2-0 πίσω στο σκορ δεν είχε ούτε μια κλασική φάση για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Μανού Γκαρθία ήταν ο ηγέτης του Άρη με γκολ, ασίστ.

Οι προπονητές… έσκισαν τα σενάρια

Αυτό αποδείχθηκε τουλάχιστον μέσα από τις επιλογές τους και τη μη επιβεβαίωση των σεναρίων που κυκλοφορούσαν. Γιατί ο μεν Άκης Μάντζιος επέμεινε στη δημιουργική τριάδα των Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία στον άξονα διατηρώντας επίσης την επιθετική τριάδα των Σίστο, Ντιαντί, Μορόν ενώ οι αλλαγές στην άμυνα με την επιστροφή των Μάγιο, Βέλεθ ήταν προβλεπόμενες.

Σχήμα με τρεις στον άξονα επέλεξε και ο Χοσέ Μεντιλίμπαρ δίνοντας φανέλα βασικού στον Γκαρθία ως παρτενέρ του Έσε και ελεύθερο ρόλο στον Τσικίνιο πίσω από την επιθετική τριάδα των Ζέλσον Μαρτίνς, Βέλντε και Ελ Κααμπί. Αναμενόμενες ήταν και οι επιλογές στην άμυνα με την επιστροφή του Κάρμο στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Ντόι, όπως και αυτές των Ορτέγκα-Ροντινέι στα αμυντικά άκρα.

Ο Μανού χτύπησε από τα… αποδυτήρια

Πριν καλά-καλά συμπληρωθούν τρία αγωνιστικά λεπτά ο Άρης εκτέλεσε υπέροχα την transition επίθεση στην (προβληματική) αριστερή πτέρυγα του Ολυμπιακού ξεκινώντας από την εξαιρετική πάσα του Ούγκο Μάγιο στον Ντιαντί και αφού ο τελευταίος «άδειασε» τον Ορτέγκα… σέρβιρε για τον Μανού Γκαρθία ο οποίος έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Οι «κίτρινοι» είχαν τακτική προσήλωση «σβήνοντας» κάθε επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού ο οποίος με εξαίρεση ένα τρίλεπτο (19’-21’) με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί δεν έκανε φάσεις σε ροή αγώνα. Πιο απειλητικός ήταν ο Τσικίνιο με τις εκτελέσεις φάουλ στο 20ο και στο 39ο λεπτό όπου η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χουλιάν Κουέστα.

Το κρεσέντο του Ντιαντί και ο Μορόν… τη δουλειά του

Διαβάζοντας το πρόβλημα στην αριστερή πλευρά του Ολυμπιακού, ο Άρης ξεκάθαρα σημάδεψε τον Κλέιτον Ντιαντί ο οποίος ήταν από τα κεντρικά πρόσωπα του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν η ασίστ στο πρώτο γκολ μαζί με τον μόνιμο συναγερμό που ηχούσε στην άμυνα των Πειραιωτών όταν ο Σενεγαλέζος είχε την μπάλα αλλά και η ενέργειά του στο 30ο λεπτό όπου ξέφυγε μεταξύ ενός ομίλου παικτών αλλά είχε κακό τελείωμα. Ο Άρης ήλεγχε το παιχνίδι μέσα από την αποτελεσματικότητα των ακραίων αμυντικών του αλλά και το έξυπνο παιχνίδι στον άξονα από τους Σιφουέντες Μόντσου. Ωστόσο, την ασίστ για το 2-0 την έδωσε ο Μανού Γκαρθία στο 41ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Ισπανός σέρβιρε υπέροχα για τον Λορέν Μορόν ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα καθώς όλη η άμυνα του Ολυμπιακού ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο. Οι Πειραιώτες διαμαρτυρήθηκαν για οφ σάιντ αλλά η φάση ελέγχθηκε και στο VAR επικυρώνοντας το ισχυρό προβάδισμα για τους Θεσσαλονικείς καθώς αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Παρέμβαση με Γουίλιαν και Ολιβέιρα

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο προφανώς απαίτησε παρεμβάσεις και σ’ αυτές προχώρησε ο Χοσέ Μεντιλίμπαρ καθώς απέσυρε τον κακό Βέλντε αλλά και τον Ντάνι Γκαρθία ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Γουίλιαν, Ολιβέιρα και προσδοκώντας σε δημιουργία από άξονα και αριστερή πτέρυγα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την μπάλα στα πόδια τους καθώς ο Άρης ξεκάθαρα είχε το νου του στη διαφύλαξη του προβαδίσματος. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν δημιουργικός, και πάλι προσπάθησε να βρει προϋποθέσεις με διαδοχικά γεμίσματα τα οποία ήταν… βούτυρο στο ψωμί των παικτών του Άρη. Έτσι συμπληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρους.

Το «σκάψιμο» του Μορόν

Αν και είχε υψηλότατο ποσοστό κατοχής μπάλας ο Ολυμπιακός δεν είχε τον τρόπο να κάνει φάση. Και μάλιστα ο Άρης θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» το παιχνίδι στο 65’ όταν ο Μανού Γκαρθία έκλεψε την μπάλα από τον Κάρμο, έβγαλε τετ α τετ τον Λορέν Μορόν ο οποίος έσκαψε την μπάλα αλλά αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι! Εκεί ο Χοσέ Μεντιλίμπαρ έριξε και δεύτερο φορ, Ρόμαν Γιάρεμτσουκ προσδοκώντας στο να γεμίσει η περιοχή στα γεμίσματα της ομάδας του. Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα ο Γιάρεμτσουκ «φλέρταρε» με το γκολ σε μια φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολιβέιρα έστειλε την μπάλα εκτός εστίας με εκτέλεση φάουλ.

Φτάνοντας στο 83ο λεπτό ο Ολυμπιακός συνέχισε να… κουτουλάει στο τείχος του Άρη καθώς οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο τέρμα αλλά η επιμονή του Λορέν Μορόν στο να τελειώσει μόνο του τη φάση, αντί μιας πάσας στον Σίστο, στέρησε αυτή τη δυνατότητα. Ακολούθησε ένα σουτ του Μόντσου όπου η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του Τζολάκη. Στα τελευταία λεπτά τα νεύρα τεντώθηκαν τα νεύρα τεντώθηκαν και στην πρώτη του στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελ Κααμπί μείωσε σε 2-1 κινούμενος εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας του Άρη και με αριστοτεχνικό πλασέ.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Μάγιο, Βέλεθ, Σιφουέντες (Άρης), Ντόη, Κάρμο, Ολιβέιρα (Ολυμπιακός)

MVP: Ο Μανού Γκαρθία έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με γκολ, ασίστ και δημιουργώντας ένα σωρό ακόμη προϋποθέσεις.

Στο ύψος τους: Ο Άρης είχε σχεδόν όλους τους παίκτες σε καταπληκτική βραδιά. Εξαιρετικό παιχνίδι από την αμυντική τετράδα και τους Μόντσου, Σιφουέντες, Ντιαντί.

Ο «αδύναμος κρίκος»: Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι δεν υπάρχει ο… ένας αδύναμος κρίκος. Το σύνολο ήταν κάκιστο.

Η «γκάφα»: Αυτή του Κάρμο στο 65’ όπου του πήρε την μπάλα ο Μανού Γκαρθία αλλά πέρασε ανώδυνα γιατί δεν σκόραρε ο Λορέν Μορόν.

Το «στραγάλι»: Καλή η διαιτησία του Ιταλού Παϊρέτο. Ο Ολυμπικός διαμαρτυρήθηκε για οφ σάιντ στο δεύτερο γκολ του Άρη αλλά η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ο Άρης ήταν ανώτερος του κακού Ολυμπιακού, «έσβησε» κάθε επιθετική προσπάθειά του και μάλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα τέρματα. Με εξαίρεση τις εκτελέσεις φάουλ, ο Ολυμπιακός είχε μόλις μία στιγμή σε ροή αγώνα έως ότου έρθει η μείωση του σκορ από τον Ελ Κααμπί στο 96′!

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες (90+ Ζουλ), Μανού Γκαρθία (75’ Νταρίντα), Ντιαντί (75’ Σαβέριο), Σίστο, Μορόν (86’ Ζαμόρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόι (Μπιανκόνε), Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Γκαρθία (46’ Ολιβέιρα), Τσικίνιο (69’ Γιάρεμτσουκ), Μαρτίνς (75’ Κοστίνιο), Βέλντε (46’ Γουίλιαν), Ελ Κααμπί.