Image default
ΕΥΡΩΠΗ

Serie A: Νίκη για Γιουβέντους, ανέβηκε τέταρτη η Νάπολι (highlights)

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα η Γιουβέντους, η Νάπολι και η Λάτσιο. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία στη Serie A.

Τον… καλπασμό της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος συνέχισε το απόγευμα της Κυριακής η Ίντερ, έστω κι αν τα βρήκε… σκούρα υποδεχόμενη τη μαχητική Κάλιαρι.

Το παιχνίδι ήταν 0-0 μέχρι το 77ο λεπτό, όταν ένας ανύποπτος ποδοσφαιριστής, ο Ματέο Νταρμιάν, έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «νερατζούρι» σκοράροντας για το τελικό 1-0, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στο 11 από τη Μίλαν.

Η Γιουβέντους επικράτησε της Τζένοα με 3-1 χωρίς μάλιστα να σκοράρει ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Τα γκολ των «μπιανκονέρι» που βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέτυχαν οι Κουλουσέφσκι (4′), Μοράτα (22′) και ΜακΚένι (70′).

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Νάπολι έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σαμπντόρια. Ο Πένια στο 35′ άνοιξε το σκορ και στο 87′ ο Όσιμεν διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Λάτσιο κατάφερε στις καθυστερήσεις να κάμψει την αντίσταση της Βερόνα με 1-0. Το γκολ της νίκης σημείωσε στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Σάβιτς.

Το Σάββατο 10/4

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Τορίνο που επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 1-0 της Ουντινέζε και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στη Serie A. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 61ο λεπτό ο Μπελότι.

Στις νίκες επέστρεψε η Μίλαν μετά το 1-1 στο Σαν Σίρο με την Σαμπντόρια κάνοντας ότι ξέρει καλύτερα από κάθε άλλη ομάδα στην Serie A (αλλά και στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης): να κερδίζει εκτός έδρας.

«Θύμα» της (13ο, σε 15 ματς) η προτελευταία Πάρμα με 3-1 παρότι το τελευταίο ημίωρο έπαιξε με 10 παίκτες λόγω αποβολής (απευθείας κόκκινη) του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς. Όσο για τους «ντουκάλι», μ’ έναν πόντο σε 3 αγώνες, απέχουν από την σωτηρία 4 βαθμούς.

Νωρίτερα, στο 7 από την επικίνδυνη ζώνη αποσπάσθηκε η Σπέτσια μετά τη νίκη της στο εναρκτήριο ματς της 30ης αγωνιστικής της Serie A, με 3-2, επί της ουραγού Κροτόνε.

Η ομάδα της Λιγκούρια με όπλο την έδρα της («Αλμπέρτο Πίκο») όπου είναι πλέον αήττητη 5 ματς (3ν. – 2 ισοπ.), μετρώντας δύο σερί τρίποντα, δείχνει να γλιτώνει τον υποβιβασμό. Όχι όμως κι η αντίπαλος της που έπεσε θύμα μίας ακόμη ανατροπής, παρότι κέρδιζε ως το 89′. Ωστόσο στο 92′ το 1-2 είχε μεταλλαχθεί στο τελικό σκορ.

Τα «σκυλόψαρα» που ισοφαρίστηκαν για πρώτη φορά στο ματς από τον Ντανιέλε Βέρντε (σ. δεύτερη σερί αγωνιστική σκόρερ, με το δεξί μάλιστα, την ώρα που ο προπονητής του ετοιμαζόταν να τον αντικαταστήσει!) συμπλήρωσαν 4 σερί ήττες κι απέχουν 9 πόντους από την σωτηρία ισάριθμες αγωνιστικές πριν το φινάλε.