O Ολυμπιακός πλήρωσε ακριβά την αστοχία του και η Λυών τον «εκτέλεσε» σε έξι λεπτά

Ο Ολυμπιακός είχε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί και η πιο εύστοχη Λυών με δυο γκολ σε έξι λεπτά (65′, 71′) «κλείδωσε» το τρίποντο στην πρώτη αγωνιστική της League Phase του Europa League.

• Την (ανούσια) κατοχή η Λυών, την (μεγάλη) ευκαιρία ο Ολυμπιακός
  • Η ολιγόλεπτη πίεση των γηπεδούχων
  • Στο 48’ ο Λακαζέτ «άγγιξε» το 1-0, στο 50’ ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε φάτσα με το 0-1!
  • Η Λυών απειλούσε, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και έγινε το 1-0
  • Ο Κωστούλας «έψαξε» ένα φανταστικό γκολ και 27 δευτερόλεπτα μετά ο Μπενραχμά έκανε το 2-0
  • Ο Γουίλιαν υποδείχθηκε οφ σάιντ για ελάχιστα εκατοστά και δεν έγινε το 2-1

Με ήττα (2-0) ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τη φετινή του ευρωπαϊκή πορεία, καθώς έχασε στη Γαλλία από τη Λυών. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις «στιγμές» τους στο ματς, δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και απέναντι σε μία ομάδα που διαθέτει αστέρες παγκόσμιου βεληνεκούς «λύγισαν» στο δεύτερο μισό.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τους παρέταξε από την αρχή με τρεις στόπερ για πρώτη φορά στην «ερυθρόλευκη» θητεία του και πιο συγκεκριμένα σε διάταξη 3-5-2, όπου ο Τζολάκης ήταν κάτω από τα γκολπόστ, Ρέτσος, Πιρόλα, Κάρμο κεντρικοί αμυντικοί, ο Ορτέγα αριστερός μπακ-χαφ, ο Ροντινέι δεξιός, οι Εσε, Ντάνι Γκαρθία, Τσικίνιο στον άξονα και οι Ελ Καμπί, Γιάρεμτσουκ φορ.

Την ίδια στιγμή και οι γηπεδούχοι είχαν νέο «λουκ» καθώς άφησαν το 3-5-2 που χρησιμοποιούσαν στο πρωτάθλημα και πήγαν σε ένα 4-2-3-1 και υπό αυτές τις συνθήκες οδηγηθήκαμε στη σέντρα.

Την (ανούσια) κατοχή η Λυών, την (μεγάλη) ευκαιρία ο Ολυμπιακός

Στα πρώτα 40 λεπτά η Λυών διατηρούσε μία ανούσια κατοχή που ναι μεν έφτασε κάποια στιγμή ακόμη και στα επίπεδα του 70% καθώς οι Πειραιώτες την περίμεναν (σ.σ. εκλεισε λίγο πάνω από το 60%), ωστόσο δεν της απέφερε κάτι ουσιαστικό ξέχωρα από ορισμένα σουτ. Ο Τσικίνιο που ήταν δεξιός εσωτερικός χαφ λειτουργούσε εξαιρετικά, οι Εσε, Γκαρθία εναλλάσσονταν στο «6» και αριστερά και το ματς κυλούσε σε σετ τέμπο. Ο Ολυμπιακός αναζητούσε πολύ την κάθετη πάσα προς τους Ελ Καμπί, Γιάρεμτσουκ που κινούνταν στην πλάτη των Τσαλέτα Τσαρ, Μάτα και ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό.

Οι Φοφονά, Λακαζέτ δεν έβρισκαν κενούς χώρους για να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά τους και είναι χαρακτηριστικό πως σε αυτό το διάστημα (1’-40’) η μόνη σοβαρή/ουσιαστική απειλή που δέχθηκαν οι Πειραιώτες ήταν στο 26’ σε φάση μετάβασης, όπου απώλεσαν την κατοχή, δεν ήταν οργανωμένοι στα «μετόπισθεν» και ο Τορισό πάτησε στα καρέ τους και σούταρε από πλάγια θέση, όμως ο Τζολάκης απέκρουσε στην κλειστή του γωνία.

Αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που «άγγιξαν» περισσότερο το γκολ, όταν στο 32’ ο Ελ Καμπί που πρέσαρε ψηλά και έκλεψε, ο Εσε έπαιξε πανέξυπνα για τον Ροντινέι με το τακουνάκι, ο Βραζιλιάνος συνέκλινε και σούταρε, όμως ο Περί απέκρουσε δύσκολα.

Η ολιγόλεπτη πίεση των γηπεδούχων

Η μόνη διαφοροποίησε που υπήρξε στην παραπάνω εικόνα επήλθε στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα (40’-45’+1’), όπου η Λυών πίεση και «εγκαταστάθηκε» μέσα στα καρέ του Τζολάκη, ο οποίος όμως αντέδρασε σωστά σε προσπάθεια του Λακαζέτ, ο Ρέτσος σε αντίστοιχη του Φοφανά, ενώ και ο Πιρόλα ήταν πολύ καλός στο ψηλό παιχνίδι.

Αντίθετα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού είδαμε ένα εκ διαμέτρου αντίθετο ματς. Με το «καλημέρα» ύστερα από την ανάπαυλα το ματς πήρε «τρελό» ρυθμό και δεν είναι τυχαίο πως τόσο η Λυών όσο και ο Ολυμπιακός «φλέρταραν» με το γκολ. Στο 48’ ήταν οι γηπεδούχοι που το «άγγιξαν» όταν ο Λακαζέτ βρήκε χώρο λίγο έξω από το «κουτί» και σούταρε, η μπάλα βρήκε λίγο στον Πιρόλα, άλλαξε ελαφρώς πορεία και αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζολάκη, ενώ αμέσως μετά (50’) το έπραξαν και οι «ερυθρόλευκοι», όταν μετά από ωραία μεταβίβαση του Γκαρθία στον Ορτέγκα, ο Αργεντινός «έκοψε» για τον Γιάρεμτσουκ που έκανε εξ’ επαφής με την αντίπαλη εστία το πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ελ Κααμπί!

Η Λυών απειλούσε, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και έγινε το 1-0

Πλέον ήταν φανερό πως στην αναμέτρηση υπήρχαν νέα δεδομένα και η Λυών «εξαργύρωνε» με ευκαιρίες το γεγονός πως διατηρούσε την κατοχή. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, ο αγώνας κυλούσε γύρω από τα καρέ του και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Οι Τζολάκης, Πιρόλα (όπως και οι άλλοι «ερυθρόλευκοι» στόπερ αλλά και ο Εσε) προσπαθούσαν να απορροφήσουν την πίεση που ασκούσαν οι Γάλλοι, που στο 64’ απώλεσαν τεράστια ευκαιρία με τον Τολισό που βρέθηκε απέναντι στον Ελληνα πορτιέρε ο οποίος όμως τον «νίκησε» (σ.σ. προηγουμένως στο 58’ μπλόκαρε επικίνδυνη κεφαλιά του ίδιου παίκτη).

Νωρίτερα (60’) σε αντεπίθεση και εξαιρετική σέντρα του Ροντινέι ο Ελ Καμπί δεν πρόλαβε για ελάχιστα να κάνει την προβολή, ωστόσο ήταν εμφανές πως οι Πειραιώτες βρίσκονταν σε δυσχερή θέση.

Κάπου εκεί λοιπόν οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, καθώς οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και στο 65’ Τσερκί από πλάγια θέση και μέσα από την περιοχή τους, έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μεντιλίμπαρ αμέσως αντέδρασε, με την είσοδο του Γουίλιαν «γύρισε» σε 4-4-2 όπου παρτενέρ του Ελ Καμπί ήταν από το 60’ ο Κωστούλας και στο 70’ o νεαρός φορ «έψαξε» ένα φανταστικό γκολ, όταν σε εξέλιξη στατικού έκανε το ανάποδο «ψαλίδι» αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο 17χρονος φορ για εκατοστά δεν σημείωσε ένα πανέμορφο τέρμα και σα να μην έφτανε αυτό οι γηπεδούχοι έπαιξαν γρήγορα το ελεύθερο, βρήκαν την άμυνα του Ολυμπιακού χωρίς ισορροπία και στο 71’ – ακριβώς 27 δευτερόλεπτα ύστερα από τη φάση του Κωστούλα – βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μπενραχμά στην αντεπίθεση και σε φάση τρανζίσιον, όπου την ασίστ έδωσε ο Ζάχα (δύο εκ τις αλλαγές τους).

Ο Γουίλιαν υποδείχθηκε οφ σάιντ για ελάχιστα εκατοστά και δεν έγινε το 2-1

Κακά τα ψέματα όλα τελείωσαν κάπου εκεί, καθώς οι γηπεδούχοι επεδίωξαν να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα και δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξαναμπεί στο ματς. Πάντως είναι μαθηματικά βέβαιο πως όλα θα ήταν διαφορετικά αν στο 88’ δεν ακυρώνονταν το αυτογκόλ του Τσαλετα Τσαρ, επειδή μέσω VAR υποδείχθηκε ο Γουίλιαν σε θέση οφ σάιντ.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έκανε τη σέντρα όπου ο στόπερ της Λυών έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ο βοηθός δεν υπόδειξε κάτι, ωστόσο οι γραμμές «αποφάνθηκαν» πως ήταν εκτεθειμένος για μερικά εκατοστά. Ετσι οι Πειραιώτες δεν είχαν τη δυνατότητα να τα παίξουν όλα για όλα στο φινάλε και τα έξι λεπτά των καθυστερήσεων.

MVP: Ο Τσερκί. Ο μεσοεπιθετικός της Λιόν βρήκε δίχτυα με πολύ ωραία σουτ, έκανε το 1-0 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

Στο ύψος του: Ο Τζολάκης έκανε εξαιρετική εμφάνιση για τον Ολυμπιακό, όπως και οι Ροντινέι, Εσε.

Η «γκάφα»: Στο 88’ ο Τσαλέτα Τσαρ σκόραρε με κεφαλιά εις βάρος της ομάδας του, όμως τον «γλίτωσε» το VAR. Αν εκεί γίνονταν το 2-1 και μείωνε ο Ολυμπιακός, θα υπήρχαν περίπου 8-10 λεπτά όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να «κυνηγήσουν» την ισοφάριση.

Το «στραγάλι»: Εγιναν κάποια λάθη από τον ρέφερι Βίσερ και τους βοηθούς του, όμως δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Το VAR υπέδειξε για ελάχιστα εκατοστά τον Γουίλιαν σε αντικανονική θέση και έτσι ακυρώθηκε το αυτογκόλ του Τσαλέτα Τσαρ στο 88’.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στη Γαλλία, αλλά δεν κατάφερε να βρει γκολ στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο 0-0 των Ροντινέι, Γιάρεμτσουκ και στο 1-0 των Ελ Καμπί, Κωστούλα. Ατυχία και ο πορτιέρε των γηπεδούχων δεν του επέτρεψαν να σκοράρει και να βάλει άλλα δεδομένα στον αγώνα. Οπου πάντως στο πρώτο μισό του δεύτερου ημιχρόνου δέχθηκε πίεση και φάσεις, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν οι της Λιόν. Πάντως ήταν ανταγωνιστικός κόντρα σε ένα club που διαθέτει world class παίκτες.

ΛΙΩΝ: Περί, Μέιτλαντ-Νάιλς, Ομάρι, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μάτιτς (68′ Τέζμαν), Τολισό, Νουαμά (81′ Ντιαβαρά), Τσερκί (68′ Μπενραχμά), Φοφανά (67′ Ζαά), Λακαζέτ (75′ Μικαουτάτζε)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ρέτσος (83′ Ντόη), Κάρμο, Πιρόλα (68′ Στάμενιτς), Ροντινέι, Τσικίνιο (83′ Βέλντε), Ντάνι Γκαρθία (68′ Γουίλιαν), Εσε, Ορτέγκα, Γιάρεμτσουκ (60′ Κωστούλας), Ελ Κααμπί