Image default
ΕΥΡΩΠΗ

La Liga: «Κηδεία» η Αλαβές, 2-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης – «Διπλά» για Ατλέτικο, Σεβίλλη (Highlights)

Η Αλαβές επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης. Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε σπουδαία νίκη 1-0 στη Βαλένθια. Με το ίδιο νίκησε η Σεβίλλη την Ουέσκα του Σιόβα εκτός έδρας. Αποτελέσματα, σκόρερς, βαθμολογία

Η Αλαβές έκανε την έκπληξη στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας. Κέρδισε εκτός έδρας 2-1 τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχασε τον αγώνα αλλά και τον Αζάρ, με τον Βέλγο να αποχωρεί τραυματίας.

Η Αλαβές άνοιξε το σκορ στο 5’ με πέναλτι του Λούκας και στο 48’ ο Χοσέλου μετά την «γκάφα» του Κουρτουά έγραψε και το 2-0.

Οι γηπεδούχοι στο φινάλε μείωσαν σε 2-1 με τον Κασεμίρο αλλά δεν απέφυγαν την ήττα που τους κρατά μακριά από την κορυφή.

Λίγα λεπτά νωρίτερα σε μία απίστευτη φάση, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κασεμίρο στην περιοχή της Αλαβές και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης!

Ο μέσος βέβαια των γηπεδούχων ήταν εκτεθειμένος και δόθηκε το οφ σάιντ, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν ήταν πέναλτι που είδε μόνο ιο ρέφερι.

H Aτλέτικο σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο κι όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε 0-0. Ωστόσο στο 79′ ο Καράσκο σούταρε από τα πλάγια και ο Λάτο άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1.

Λίγο αργότερα με το ίδιο, μίνιμουμ, σκορ επιβλήθηκε κι η Σεβίλλη στην Ουέσκα. Το γκολ ο Εν Νεσίρι έδωσε στην ομάδα του Λοπετέγκι την 3η διαδοχική επιτυχία της στο πρωτάθλημα και την πέμπτη σ’ όλες της διοργανώσεις.

Οι ουραγοί (και δίχως νίκη) γηπεδούχοι είχαν τον Δημήτρη Σιόβα βασικό κι αναντικατάστατο, αλλά μετά από δύο σερί ισοπαλίες… ξανακύλησαν

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ της Έλτσε και της Κάντιθ. Για τη γηπεδούχο σκόραρε ο Λούκας Μπογιέ (γνωστός από τη θητεία του στην ΑΕΚ) αλλά αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το ματς της Παρασκευής

Δίχως νικήτη έληξε το εναρκτήριο ματς της 11ης αγωνιστικής της Ισπανικής La Liga μεταξύ Ρεάλ Βαγιαδολίδ και Λεβάντε.

1-1 το αποτελέσμα που διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος και σήμανε για τους γηπεδούχους, που πρόερχονταν από δύο τρίποντα, τη διατήρηση του αήττητου τους για 3ο διαδοχικό ματς, ενώ οι «βάτραχοι» – που δεν κερδίζουν από τις 27 Σεπτέμβρη – για πέμπτο σερί αγώνα πρωταθλήματος έφεραν το συγκεκριμένο σκορ!

Ο Καμπάνια ισοφάρισε με πέναλτι (82′) το γκολ του Μάρκος Αντρέ (56′) κι η ομάδα της Βαλένθια διατηρήθηκε στον πόντο από την αντίπαλο της αλλά και τρίτη από το τέλος.