AEK και Εθνικός μοιράστηκαν το βαθμό στην «Arena»

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις, ΑΕΚ Λάρνακας και Εθνικός Άχνας ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στην «Arena», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Cyprus League (22/9).

Η αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Cyprus League ανάμεσα σε ΑΕΚ Λάρνακας και Εθνικό δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο «AEK Arena».

Ο σύλλογος της Άχνας είχε το πάνω χέρι στην αρχή του ματς, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα φτάνοντας μέχρι την ανατροπή για να χάσουν τελικά το τρίποντο μετά από γκολ του Λίπσκι στο 71΄.

Στην αρχή ο Εθνικός πολιορκούσε τα καρέ της ΑΕΚ, καταγράφοντας μάλιστα την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς με τον Μπονέτο να σουτάρει για λίγο έξω από το δεξί δοκάρι (8′).

Από πλευράς των γηπεδούχων, η πρώτη απειλή ήρθε στο 14′ όταν ο Μιραμόν σέντραρε από τα δεξιά και βρήκε τον Καμπρέρα, με τον δεύτερο να μην βρίσκει δίχτυα.

Ο Εθνικός εξαργύρωσε την υπεροχή του στο 22ο λεπτό. Ο Μπονέτο έδωσε ύψος στην μπάλα, η οποία κατέληξε στον Γκονζάλες που την έστειλε στα δίχτυα με ανάποδο ψαλιδάκι, για το 0-1, αφήνοντας τον κόσμο της «AEK Arena» με… ανοιχτό το στόμα.

Δεν μπόρεσαν να απαντήσουν άμεσα οι παίκτες του Μπεργκ και αποσύρθηκαν για τα αποδυτήρια στο ημίχρονο έχοντας μειονέκτημα.

Στην επανάληψη πρώτα ο Αϊτόρ στάθηκε άτυχος στο 50′ με ένα κάθε άλλο παρά ιδανικό τελείωμα, όμως ο Γκάμα έφερε το ματς σε ισορροπία σημειώνοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 55′. Με ένα άψογο συρτό σουτ νίκησε τον Φλόρες, για το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα η ΑΕΚ κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας μέχρι την ανατροπή με αυτογκόλ του Οφόρι στο 63ο λεπτό. Η μπάλα βρήκε κόντρα στο πόδι του αμυντικού των φιλοξενούμενων μετά από κεφαλιά του Αϊτόρ, και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Εθνικός δεν κατέθετε τα όπλα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τον χρόνο που είχε απομείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Στο 71′ ο Λίπσκι έκανε το τελικό 2-2 με κεφαλιά, έχοντας καταφέρει να απελευθερωθεί από τους μπακ της ΑΕΚ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Μιραμόν (46′ Γκάμα), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Λέδες, Πονς, Φαράζ, Αϊτόρ, Καμπρέρα (70′ Αντζιέλσκι), Σολ (46′ Ναλί).

Eθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Γκονζάλες (52′ Μπρένο), Ιωάννου (69′ Σόμπιεχ), Στυλιανού (52′ Λομοτέι), Μπάχανακ, Αντερέγκεν, Οφόρι.