Ίντερ – Ερυθρός Αστέρας 4-0: Καθάρισε με τεσσάρα οι υπερηχητικοί ‘νερατζούρι’

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΥΡΠΟΥΛΑΣ

Η Ίντερ έκανε το καθήκον της, νικώντας με 4-0 τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος αν και πάλεψε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, δεν κατάφερε να περιορίσει την δυναμική των Ιταλών.

Η Ίντερ πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στην δεύτερη αγωνιστικής της League Phase της Champions League, κερδίζοντας με 4-0. Η Σερβική ομάδα προσπάθησε να φέρει στα ίσα το ματς όντας πρίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, όμως το δεύτερο γκολ των Μιλανέζων έβαλε επί της ουσίας τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

Οι Μιλανέζοι θέλησαν εξαρχής να κάνουν γνωστές τις προθέσεις τους. Το τέρμα του Αρναούτοβιτς στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης μπορεί να ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο στο 11′ ο Χάκαν Τσαλχάνογλου πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το 1-0.

Σταδιακά η ιταλική ομάδα έριξε τον ρυθμό, ενώ ταυτόχρονα η ομάδα του Μιλόγεβιτς πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο και δοκίμασε να βρει ένα τέρμα. Οι πρώτες τελικές των Σέρβων τους έδωσαν αυτοπεποίθηση, όμως δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα και εύλογα οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ιντζάγκι θέλησε να σκοράρει ένα γρήγορο τέρμα και το πέτυχε στο 59′ με τον Αρναούτοβιτς, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο. Μάλιστα, η Ίντερ δεν έμεινε εκεί. Στο 71′ Ο Ταρεμί έκλεψε ψηλά τη μπάλα και έδωσε έτοιμο τέρμα στον προωθημένο Λαουτάρο Μαρτίνες να κάνει το 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ταρεμί στο 81ο λεπτό του αγώνα, κλειδώνοντας και τυπικά το τρίποντο της νίκης.

Ίντερ: Σόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι (64′ Ατσέρμπι), Μπαστόνι (74′ Μπίσετσκ), Ντάμφρις, Ζιελίνσκι, Τσαλχάνογλου (70′ Ασλάνι), Μικιταριάν (64′ Μικιταριάν), Αογκούστο, Ταρεμί, Αρναούτοβιτς (64′ Μαρτίνες)

Ερυθρός Αστέρας: Γκλέιζερ, Γιανγκ-Γου, Σπάχιτς, Βάνια, Τζίγκα, Κρούνιτς, Τίμι Μαξ, Κατομπά, Μαξίμοβιτς (70′ Ράντονιτς), Ολεϊγίνκα, Εντιαγέ (69′ Ίλιτς)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Τρίτη 1 Οκτωβρίου

• Ζάλτσμπουργκ – Μπρεστ 0-4 (24′, 70′ Σιμά, 66′ Καμαρά, 75′ Λάζε)
  • Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας 1-1 (7′ Μιγιότ / 32′ Καϊρίνεν)
  • Άρσεναλ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20′ Χάβερτς, 35′ Σακά)
  • Λεβερκούζεν – Μίλαν 1-0 (51′ Μπόνιφεϊς)
  • Ντόρτμουντ – Σέλτικ 7-1 (7′ πεν. Τσαν, 11′, 29′, 42′ Αντεγέμι, 40′ πεν. Γκιρασί, 79′ Ενμέτσα / 9′ Μαέντα)
  • Μπαρτσελόνα – Γιούγνκ Μπόις 5-0 (8′, 51′ Λεβαντόφσκι, 34′ Ραφίνια, 37′ Μαρτίνεθ, 81′ αυτ. Καμαρά)
  • Ίντερ – Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11′ Τσαλχάνογλου, 59′ Αρναούτοβιτς, 71′ Μαρτίνες, 81′ πεν. Ταρεμί)
  • Αϊτχόφεν – Σπόρτινγκ 1-1 (15′ Σχόουτεν / 84′ Μπραγκάνσα)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8′ Γκιντογκάν, 15′ Φόντεν, 58′ Χάαλαντ, 74′ ΜακΑτί)