Με ανατροπή το πρώτο τρίποντο της σεζόν για τον ΠΑΟΚ Β’

Ο ΠΑΟΚ Β’ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για τη σεζόν 2024-25, καθώς επικράτησε του Μακεδονικού με 2-1, κάνοντας μάλιστα ανατροπή.

• Βόρειος Όμιλος Superleague 2

Το παρθενικό του τρίποντο στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ Β‘. Η δεύτερη ομάδα των Θεσσαλονικιών επικράτησε του Μακεδονικού με 2-1, κάνοντας ανατροπή και έφτασε τους πέντε βαθμούς ύστερα από τρεις αγωνιστικές. Στους τέσσερις πόντους οι Πράσινοι που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι που αγωνιζόντουσαν όμως στην έδρα τους, στην Ευκαρπία, είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 7′ όταν ο Μοναστηρλής με φανταστική επέμβαση απέκρουσε το σουτ του Νίκα. Ο Μακεδονικός προηγήθηκε στο 20′, όταν ο Χάσεκ έβγαλε τη σέντρα και ο Χερίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο ΠΑΟΚ Β’ είχε την πρώτη τους φάση στο 27′ όταν ο Ταλιχμανίδης νίκησε τον Ουρτάδο σε τετ α τετ.

Οι Ασπρόμαυροι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 44′, όταν ο Τασιούρας έβγαλε τον Ουρτάδο σε θέση βολής και ο 21χρονος Κολομβιανός πλάσαρε για το 1-1. Η ανατροπή έγινε στο 73ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Τασιούρα, ο οποίος εξαπέλυσε δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, από τις κόντρες μπάλα έφτασε στον Κωττά, ο οποίος από κοντά έκανε το τελικό 2-1. Ο Ουρτάδο είχε και δεύτερη ευκαιρία για γκολ, στο 90+1′, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή.

ΠΑΟΚ Β (Παπαβασιλείου – Ταξίδης): Μοναστηρλής, Τασιούρας, Σινανάι, Κωττάς, Λαγωνίδης, Τσοπούρογλου (72′ Καλόγερος), Γρόσδης, Γκούμας (62′ Τσαούσης), Σμυρλής (72′ Μπράντονιτς), Κανίς, Ουρτάδο.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Χασάνογλου (74′ Ταβάρες), Πέδρο Λούκας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Ραμίρεζ, Χάσεκ (74′ Τοπαλίδης), Σιχαρουλασβίλι (64′ Ζαφειράκης), Κουϊρουκίδης (15′ λ.τ Χερίδης).