Η Κηφισιά πήρε το χορταστικό ματς με την ΑΕΚ Β’ (4-2), λευκή ισοπαλία στους Ζωσιμάδες μεταξύ ΠΑΣ και Νίκης

-

Η Κηφισιά επικράτησε στης ΑΕΚ Β’ στο Ζηρίνειο σε ένα χορταστικό παιχνίδι και συνεχίζει να είναι δίπλα στον Πανιώνιο. ΠΑΣ Γιάννινα και Νίκη Βόλου κόλλησαν στο μηδέν.

Η Κηφισιά ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ Β’ με 3-2 σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό και πέντε γκολ. Οι ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παντελίδη στο 8′, μετά από φοβερή ενέργεια και ασίστ του Τετέι.

Δύο λεπτά μετά η Ένωση ισοφάρισε με τον Σόσα που έφυγε ωραία στην κόντρα και πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στο 14ο λεπτό με την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόσα, που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο κίπερ της Ένωσης.

Το τρίτο γκολ για την ομάδα του Σεμπαστιάν Λέτο πέτυχε ο Μάναλης στο 21ο λεπτό με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου μέρους. Στο 47ο λεπτό η Κηφισιά έχασε ευκαιρία και για τέταρτο γκολ. Η κεφαλιά του Σόουζα σταμάτησε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Παντελίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η Ένωση πίεσε για να πάρει κάτι από το ματς και στο 57′ μείωσε με τον Σόσα, ο οποίος πήρε την μπάλα μέσα από την περιοχή και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, όμως η Κηφισιά το βρήκε στο 87′ με τον ωραίο σκάψιμο του Σμπώκου που πέρασε την μπάλα πάνω από τον Θεοχάρη και καθάρισε το τρίποντο.

Κηφισιά (Λέτο): Νικοπολίδης, Σόουζα (66′ Μποτία), Σιμόν Ντέιβιντ (66′ Σμπώκος), Τετέι (58′ Κυριόπουλος), Παντελίδης (86′ Μίλερ), Εμπό, Ρότσα, Σωτηράκος, Ντίαζ (66′ Παυλάκης), Μάναλης, Μαζουλουξής.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Παυλίδης, Κοσίδης, Παυλάκης, Κατσικάς (79′ Βαλκάνης), Ρουκουνάκης, Μαρούτσης (46′ Κολιμάτσης), Νίνο (68′ λ.τ Κοντονίκος), Σόσα (79′ Μπέκος), Ντοναλντόνι (65′ Λεφράνκ), Θεοδωρίδης.

Λευκή ισοπαλία στους Ζωσιμάδες

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τους πρώτους του βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα, καθώς κόλλησε στο μηδέν (0-0) με τη Νίκη Βόλου στους Ζωσιμάδες. Ο ΠΑΣ είχε τη μεγαλύτερη στιγμή με τον Δούμα, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζίντιο δοκάρι του Τσέλιου.

Οι Ηπειρώτες έμειναν πλέον στους επτά βαθμούς και τη δεύτερη θέση με την ΑΕΛ να είναι μόνη πρώτη, ενώ οι Θεσσαλοί είναι στους δύο και παραμένουν χωρίς νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πομς): Αθανασίου, Μπακαδήμας, Λούπας (46′ Αθανασίου), Σόρια, Ρίντερ (84′ Νικολιάς), Σομπόνσκι, Δούμας, Ασεβέδο, Χάινριχ, Σέποβιτς, Μάντζης (67′ Λέο).

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Τσέλιος, Οικονομόπουλος, Ματάους, Προδρομίτης, Νταμιάν Σίλβα, Σελιμάι (46′ Σαποβάλοφ), Εντ Κάρλος (55′ Λίταινας), Ταβάρες, Δούμτσης (84′ Τσιλιγγίρης), Αρίας (73′ Σπυρίδης), Βερνάρδος.