Ζάλτσμπουργκ – Μπρεστ 0-4: Οι Γάλλοι διέλυσαν τους Αυστριακούς και έκαναν το δύο στα δύο στη League Phase

CHAMPIONS LEAGUE

ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΙΩΣΗΣ

Ζάλτσμπουργκ - Μπρεστ 0-4: Οι Γάλλοι διέλυσαν τους Αυστριακούς και έκαναν το δύο στα δύο στη League Phase
PRINT SCREEN

Η Μπρεστ έκανε φύλλο και φτερό τη Ζάλτσμπουργκ στην Αυστρία, τη διέσυρε με 4-0 και έκανε το δύο στα δύο στη League Phase του Champions League.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Ζάλτσμπουργκ η Μπρεστ, η οποία πέρασε με 4-0 από την Αυστρία για τη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League κάνοντας το δύο στα δύο στη διοργάνωση.

Πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα, η ομάδα του Πεπ Λίντερς φάνηκε να παίρνει το προβάδισμα όταν από κακή απομάκρυνση του Λε Καρντινάλ η μπάλα χτύπησε στον Μπαϊντού και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Τέιλορ όμως έκρινε πως ο Ντουέ, που ήταν οφσάιντ επηρέαζε τον Μπιζό και έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Το πρώτο γκολ του αγώνα άνηκε στην Μπρεστ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Γάλλοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Αγιορκέ να βρίσκει με εξωτερικό φάλτσο τον Σιμά, ο οποίος πλάσαρε τον Μπλάσβιτς για το 0-1.

Οι Γάλλοι ευτύχησαν να βρουν και δεύτερο γκολ στο 66ο λεπτό με τον Καμαρά. Ο Μπαλντέ, που είχε περάσει στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα, έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μοργκάλα δεν έδιωξε καλά με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Καμαρά, ο οποίος βρήκε δίχτυα και έδωσε σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Και πριν οι Αυστριακοί καταλάβουν τι συνέβη, η Μπρεστ έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα στο 70′ έπειτα από νέο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Ο Μαγκνέτι σούταρε, ο Μπλάσβιτς απέκρουσε ακριβώς πάνω στον Σιμά που δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το δεύτερο γκολ του στη βραδιά και να σφραγίσει τη νίκη για την ομάδα του.

Ο επιθετικός μονόλογος της Μπρεστ δεν τελείωσε όμως εκεί, αφού βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Λάζε στο 75′. Ο Μπαλντέ έστρωσε στον 27χρονο Πορτογάλο και εκείνος με πλασέ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-4 ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο για την ομάδα του Έρικ Ρουά.

• ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπλάσβιτς, Μοργκάλα (77′ Μπάιτσετιτς), Πιατκόφσκι, Μπαϊντού (77′ Μπλανκ), Ντέντιτς, Μπίντστρουπ (60′ Νενέ), Γκουρνά, Ντουάθ (77′ Ντιαμπού), Κλαρκ (60′ Καπάλντο), Νταγκίμ, Κονατέ, Γκλουκ.
  • ΜΠΡΕΣΤ: Μπιζό, Αϊνταρά, Λε Καρντινάλ, Κουλιμπαλί, Λαλά, Μαγκνέτι, Φερνάντες (70′ Μαρτέν), Καμαρά (75′ Ντουμπιά), Σιμά (70′ Λάζε), Αγιορκέ (85′ Φαβρ), Ντελ Καστίγιο (70′ Μπαλντέ).