Αλ Ιτιχάντ – Αλ Καλίτζ 4-1: Μπενζεμά-Φορτούνης σημειώσατε… άσο

Αν και τα… χρειάστηκε η ανώτερη Αλ Ιτιχάντ επικράτησε με σκορ 3-1 της Αλ Καλίτζ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Saudi League με 12 βαθμούς έπειτα από 5 ματς. Μαζί της και η Αλ Χιλάλ με ματς λιγότερο όμως. Στους 4 πόντους έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Οι Κώστας Φορτούνης και Δημήτρης Κουρμπέλης ήταν βασικοί σε ένα ακόμη ματς της Αλ Καλίτζ, δείγμα της απόλυτης εμπιστοσύνης που τους έχει ο προπονητής τους, Γιώργος Δώνης.

Ο Κουρμπέλης έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Φορτούνης έφυγε από το γήπεδο στο 73′ δίνοντας τη θέση του στον Μάρτινς. Αμφότεροι οι Έλληνες ποδοσφαιριστές είχαν θετική παρουσία κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Νάρεϊ, μόλις στο 5′, νικώντας με υπέροχη λόμπα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Αλ Ιτιχάντ ανέβασε την πίεσή της στην αντίπαλη εστία και γύρισε τούμπα το ματς. Στο 49′ ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ έξι λεπτά αργότερα (55′) οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 με σκόρερ τον Αουάρ.

Ο Γιάρεμτσουκ, ο Ρέτσος και ο Κωστούλας…

Η Αλ Ιτιχάντ πέτυχε δύο ακόμη γκολ, με τους Μπέργκβαϊν (68′) και Αλ Γκαμντί (90+5′) να υπογράφουν το τελικό 4-1.