Άρσεναλ – Παρί 2-0: Καθάρισαν από το πρώτο μέρος με Χάβερτς και Σάκα οι κανονιέρηδες

CHAMPIONS LEAGUE

ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΙΩΣΗΣ

Ο Χάβερτς σκόραρε για την Άρσεναλ
Ο Χάβερτς σκόραρε για την Άρσεναλ © 2024 ALASTAIR GRANT / AP IMAGES

Κυριαρχική ήταν η Άρσεναλ απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, την οποία και νίκησε με 2-0 πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο στη League Phase του Champions League. Ο Χάβερτς (20′) άνοιξε τον δρόμο και ο Σάκα (35′) κλείδωσε τη νίκη.

Η Άρσεναλ ήταν ανώτερη από την Παρί Σεν Ζερμέν, τη νίκησε 2-0 με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη League Phase του Champions League.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε το προβάδισμα στο 20ο λεπτό, όταν ο Τροσάρ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Χάβερτς πρόλαβε τον Ντοναρούμα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Οι κανονιέρηδες διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 35′ με τον Σακά να εκτελεί το φάουλ από δεξιά, την μπάλα να περνάει από όλους και να αιφνιδάζει τον Ντοναρούμα που δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 2-0.

Η Παρί Σεν Ζερμέν άγγιξε το γκολ στο 66′ όταν έπειτα από κόρνερ ο Νέβες δοκίμασε ένα περίτεχνο πλασέ που όμως κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ράγια.

• ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Τίμπερ (46′ Κίβιορ), Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Καλαφιόρι, Ράις, Παρτέι (64′ Μερίνο), Χάβερτς, Σάκα, Μαρτινέλι, Τροσάρ (74′ Τροσάρ)
  • ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Μέντες, Πάτσο, Μαρκίνιος, Χακίμι, Βιτίνια (64′ Φαμπιάν), Νέβες, Ζαϊρ-Εμερί, Μπαρκολά, Λι, Ντουέ (64′ Κόλο Μουανί)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Τρίτη 1 Οκτωβρίου

• Ζάλτσμπουργκ – Μπρεστ 0-4 (24′, 70′ Σιμά, 66′ Καμαρά, 75′ Λάζε)
  • Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας 1-1 (7′ Μιγιότ / 32′ Καϊρίνεν)
  • Άρσεναλ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20′ Χάβερτς, 35′ Σακά)
  • Λεβερκούζεν – Μίλαν 1-0 (51′ Μπόνιφεϊς)
  • Ντόρτμουντ – Σέλτικ 7-1 (7′ πεν. Τσαν, 11′, 29′, 42′ Αντεγέμι, 40′ πεν. Γκιρασί, 79′ Ενμέτσα / 9′ Μαέντα)
  • Μπαρτσελόνα – Γιούγνκ Μπόις 5-0 (8′, 51′ Λεβαντόφσκι, 34′ Ραφίνια, 37′ Μαρτίνεθ, 81′ αυτ. Καμαρά)
  • Ίντερ – Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11′ Τσαλχάνογλου, 59′ Αρναούτοβιτς, 71′ Μαρτίνες, 81′ πεν. Ταρεμί)
  • Αϊτχόφεν – Σπόρτινγκ 1-1 (15′ Σχόουτεν / 84′ Μπραγκάνσα)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8′ Γκιντογκάν, 15′ Φόντεν, 58′ Χάαλαντ, 74′ ΜακΑτί)