Ο Γιαννούλης σημείωσε ασίστ στην ήττα της Άουγκσμπουργκ από τη Μάιντς

Η Μάιντς έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Άουγκσμπουργκ, επικρατώντας με 3-2 της ομάδας του Δημήτρη Γιαννούλη για την 4η στροφή της Bundesliga. Βασικός ο Έλληνας διεθνής που σημείωσε και ασίστ.

Η Άουγκσμπουργκ του Δημήτρη Γιαννούλη γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα, μετά το «διπλό» της Μάιντς με 3-2 για την 4η αγωνιστική της Bundesliga. Βασικός ο Έλληνας διεθνής που αγωνίστηκε σε όλο το ματς και σημείωσε ασίστ στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά δύο τερμάτων μέσα σε δύο λεπτά, χάρη στις κεφαλιές των Σιέμπ και Μπούρκαρντ στο 13′ και 15′, αντίστοιχα. Η Άουγκσμπουργκ μειώσε δέκα λεπτά με το γκολ του Σλότερμπεκ και είδε την αντίπαλό της να μένει με δέκα στο 35ο λεπτό, αφού ο Αμίρι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε διάστημα δύο λεπτών.

Παρ’ όλα αυτά, η Μάιντς πέτυχε και τρίτο τέρμα με την έναρξη του δεύτερου μέρους και πάλι με τον Μπούρκαρντ (49′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου με την κεφαλιά του Εσέντε μετά από την ασίστ του Γιαννούλη που σέντραρε «γλυκά» μέσα στην περιοχή. Ο σκόρερ αποβλήθηκε στο 70′ με απευθείας κόκκινη κάρτα, φέρνοντας αριθμητική ισορροπία στο ματς.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη Μάιντς να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.